Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

Всією своєю творчістю А. П. Чехов хотів пробудити в людях бажання «берегти в собі людину». Автор вів читача через зрозуміле і близьке для нього до узагальнюючого висновку про всю систему життя, пробуджуючи суспільну громадянську свідомість.

Бєлікову, героєві оповідання «Людина в футлярі», притаманне прагнення до мертвої форми — все заточити у футляр. У цьому образі А. П. Чехов показав символічний тип чиновника, який всього боїться та всіх тримає під страхом. Класичною формою боягузтва стали його слова «Як би чогось не вийшло!»

На перший погляд, учитель Беліков безглуздий у своєму бажанні вмістити самого себе та оточуючих у футляр. Він офіційно пильнує інструкції, душить свободу, ініціативу, доносить на всіх, ворожо ставиться до всього нового. Бєлікова, що навчає давньогрецької мови, дійсність дратувала, лякала, тримала в стані постійного збентеження, він завжди хвалив минуле, а дійсність викликала у нього відразу. Не тільки вчителі та гімназисти страхалися цієї людини, він був страшний і для всього міста: залякані ним люди боялись голосно розмовляти, ходити на запрошення, читати книжки, улаштовувати спектаклі, посилати листи, допомагати бідним тощо.

І в цьому була небезпека Бєлікових для суспільства. У бєліковщині уособлювались відсталість, бажання зупинити життя, оплутати все павутинням міщанства. Бєліковщина була породженням самодержавно-поліцейського режиму. Так про неї каже й Іван Іванович, бо, як він вважає, бєліковщиною пройняте все життя інтелігенції.

Образ Бєлікова — глибоко типовий. У ньому з величезною силою викрито риси прислужників царизму, висміяно вплив урядової реакції на життя та особистість людини.

Висновок із оповідання: людина, що живе «футлярним» життям, не має права на існування, бо вона тільки заважає розвиткові, прогресу суспільства. Беліков — це духовне здичавіння, моральне падіння, обивательщина.

Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Аналіз твору Чехова «Людина у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

2. Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

3. А. П. Чехов. Людина у футлярі. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

4. Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

5. Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

6. Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

7. Кохання як іспит на життєвому шляху людини. Характеристика образу Старцева (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

8. Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

9. А. П. Чехов. Іонич. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

10. «Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева