«Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева

«Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева

Після смерті Чехова Л. М. Толстой казав: «Гідність його творчості в тому, що він зрозумілий і споріднений не лише всякому росіянинові, але і всякій людині взагалі. А це головне». Предметом дослідження Чехова стає внутрішній світ людини. Чехов написав немало оповідань і по праву вважається майстром короткої розповіді, на двадцяти сторінках йому вдається поставити і розкрити величезні проблеми, що одвічно стоять перед людством, такі, як проблеми людського щастя, істинної любові, співчуття і байдужості. Чехов розкриває громадські виразки і нариви, показує світу їх в усій своїй огидній суті. Письменник хоче розбудити в людині усе найкраще, іноді спляче під товстою черствою кіркою байдужості та егоїзму.

У таких оповіданнях, як «Аґрус», «Іонич», Чехов змальовує небезпеку можливої моральної байдужості, розкладання, обивательського способу життя. З молодих і енергійних людей, які можуть зробити багато корисного в житті, можливо, навіть перетворити світ, зробивши його краще, виходять жирні і обрезклі істоти, апатичні і байдужі до усього, для яких усе життя перетворилося на декілька аршинів землі або в хрусткі папірці. Людина не може бути щаслива на клаптику землі, їй потрібний простір, їй потрібний весь світ. Чехов закликає, щоб всяка людина не була замкнута на своїх дрібних справах і проблемах, щоб не залишалася байдужою до долі інших.

Потрібно, щоб у кожного щасливого за дверима стояла людина з молоточком і нагадувала, як багато ще у світі нещастя. У розповіді «Іонич» описана деградація людини під впливом середовища: молодий талановитий і енергійний лікар непомітно перетворюється на апатичного обивателя, який накопичує капітал. Від піднесених ідеалів юності нічого не залишається, і Старцев мріє тільки про спокійне і сите життя.

Старцев приїжджає в місто С. молодим талановитим лікарем, з високими ідеалами і помислами, з бажанням досягнути чогось неабиякого, він любив наспівувати: «Коли ще я не пив сліз з чаші буття…» Тоді Старцев усіма силами намагався бути корисним людям, він майже не бував в місті, увесь свій час віддавав роботі. Робота складала для нього сенс життя, заради неї він був готовий пожертвувати вільним часом, відмовляючись від розваг. Він багато працює, не знаючи відпочинку, одноманітні будні, наповнені нескінченними хворими, спочатку зовсім не дратують Старцева. Йому радять, як інтелігентній людині, побувати у будинку у Туркіних. Насправді Туркіни були типовою провінційною сім’єю, де хазяйка писала бездарні романи, а дочка посередньо грала, жарти батька були плоскими, побитими. Отже «талановитість» самої кращої в місті С. сім’ї Туркіних на перевірку була уявною. Старцев закохався в дочку Туркіних, Катерину Іванівну, яку домашні звали забавним ім’ям Котик.

Дмитро Іонич заради кохання був готовий на багато що, навіть пішов на зустріч увечері на кладовищі, як жовторотий гімназист, але Котик відмовила йому, уявивши себе блискучою піаністкою. Сцена очікування Старцева повна трагізму. Як тільки місяць пішов під хмари, усе потемніло, але потемніло не лише навкруги, завіса опустилася на душу Старцева, залишивши тільки Іонича.

Катерина, яка повернулася через 4 роки, застала вже зовсім іншого Старцева: Старцева, якому стає незручно за минуле кохання, мрії, надії. Всякий раз, згадуючи, як він бродив по кладовищу або як їздив по усьому місту у пошуках фрака, Іонич ліниво потягувався і говорив: «Скільки клопоту, проте»! Нинішній Старцев вже думає лише про посаг, у нього головним захопленням є перерахунок хрустких папірців. Тоді, в молоді роки, Старцев горював тільки три дні після від’їзду Котика. Під час другої зустрічі в саду в душі Старцева зажеврів ніби маленький вогник, здатний, розгорівшись, розсіяти пелену в його душі, але думка про папірці, що приємно шелестять в руках, загасила цей вогник назавжди. У подальші декілька років Старцев ще більше поповнів, ожирів, тепер він важко дихає і вже ходить, відкинувши назад голову. У нього є трійка, декілька будинків і рахунок у банку. Тепер це звичайний огрядний обиватель, байдужий і черствий, такий собі Іонич.

Перетворення енергійного Старцева на Іонича відбувається поступово. Спочатку Старцев заробляє все більше і більше грошей, його добробут росте. Він купує бричку, перестає ходити пішки. Поступово він втягується в життя міського суспільства, що складалося суцільно з обивателів, яких раніше він зневажав. Раніше він вигідно відрізнявся від жителів міста запалом почуттів і гарячими рухами душі. Старцев в корені міняється, тепер він поблажливо дивиться на свої минулі молоді пориви, йому смішні думки про любов, про працю.

Ожиріння фізичне підкрадається непомітно, так само як і моральне. Те бездіяльне і даремне життя, яке вели вершки міського суспільства, не підходило Старцеву, проте воно стало повсякденністю існування Іонича. Тим жахливіше виглядає деградація такої людини, як Старцев, адже він цілком усвідомлював своє падіння і не чинив йому опір. Скаржачись на оточення, він проте мириться з ним. Іонича вже ніщо не могло вивести з духовної сплячки, але для Старцева був вихід, він ще міг змінити своє життя, присвятивши себе Катерині і служінню медицині, зовсім не перетворюючи медицину на вигідну справу для своєї кишені. Старцев міг дуже гідно прожити своє життя. Немає нічого тоскливішого і даремнішого, ніж життя таких, як Іонич.

А. П. Чехов застеріг нас, читачів, від духовного розкладання і отупіння, підкресливши, що не можна підкорятися впливу згубного середовища. Адже немає нічого жахливішого за розпад, розкладання людської особистості. У розповіді «Іонич» А. П. Чехов майстерно описав нову форму громадської хвороби — деградацію особи.

«Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Аналіз твору Чехова «Людина у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

2. Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

3. А. П. Чехов. Людина у футлярі. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

4. Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

5. Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

6. Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

7. Кохання як іспит на життєвому шляху людини. Характеристика образу Старцева (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

8. Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

9. А. П. Чехов. Іонич. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

10. «Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева