Проблема особистості в оповіданнях А. Чехова. Аналіз творів

Проблема особистості в оповіданнях А. Чехова. Аналіз творів

Головна тема творів видатного російського письменника і драматурга А. П. Чехова — це життя звичайних людей, його сучасників, яке автор зображує із співчуттям до них і з обуренням проти умов, в яких вони вимушені жити. Життя в суспільстві, облаштування якого майже неминуче змушує їх деградувати, і ніщо для його героїв не стає позбавленням: ні робота, ні любов, ні культура або особиста інтелігентність і навіть духовність — обставини у більшості випадків виявляються найсильнішими.

А. Чехів намагався зображувати саме «середніх», звичайних людей, які сприймаються як представники народу загалом, щоб кожен читач мав можливість впізнати в них себе. Лікарі і поміщики, студенти і священики, офіцери і чиновники — усі вони розглядаються письменником з однієї точки зору: Чехов шукає загальні закономірності, узагальнює характеристики, ніби дуже різних за походженням людей. Робить він це з надзвичайною майстерністю використання художніх засобів: точної деталі, індивідуалізації образів, контрасту величного і дріб’язкового, трагічного і гумористичного, — як різних проявів життя, в якому усе є сусідами. Але навіть іронія не перекриває повністю великий біль письменника, викликаний неможливістю звичайної, слабкої людини звільнитися від буденності, яка затягує ніби у багнисте болото.

Навіть кращі представники «середніх людей», працелюбні, з прогресивними поглядами, здатні мислити, поступово і непомітно для себе за таких умов перетворюються на обмежених обивателів. Це яскраво показано на прикладі лікаря Старцева в розповіді «Іонич». Спочатку «обивателі своїми розмовами, поглядами на життя і навіть своїм видом дратували його», їх філософію він вважав «тупою і злою». Зустрів він і жінку, в яку закохався : Катерину Туркіну («Котик»). Правда, вона відмовляється одружитися на ньому, оскільки «людина повинна прагнути до вищої, блискучішої мети, а споріднене життя зв’язало б» її навіки. Котик не бажає жити в цьому місті, мріє стати артисткою і їде, але не забуває Старцева. Він залишається працювати, досягає успіху. Через чотири роки вони зустрічаються знову, але буденність вже встигла затягнути Старцева: освідчення Катерини в коханні не знаходить відповіді. Йому нічого сказати. І ось вже замість колишнього Старцева виникає «Іонич»: товстий, дратівливий, байдужий до людей, який купує собі зручні будинки і примушує прислугу йому догоджати. Любов, яка призупинила на деякий час деградацію, виявилася слабкою, щоб врятувати Старцева, але, як ми бачимо в іншій розповіді («Дама з собачкою»), Чехов покладав надію на рятувальні сили цього почуття. «Закоханість вказує людині, якою вона має бути», — стверджує він.

Гуров і Ганна Сергіївна до їх зустрічі йдуть шляхом Старцева. Обставини затягують їх: вони перебувають в шлюбі з духовно чужими людьми, «непотрібні справи і розмови усе про одне й те саме забирають на себе кращу частину часу, кращі сили, і врешті-решт залишається якесь куце, безкриле життя». Гуров за освітою філолог, але працює у банку. Він мріяв співати в опері, але відрікся від мрії. Зустріч з Ганною для нього спочатку лише «легка» пригода. І почуття виявляється сильнішим. «…Ця їх любов змінила їх обох», — пише Чехов. Але так щастить лише одиницям. У більшості «середніх» людей шанси на порятунок дуже малі. До якої міри може деградувати людина зображується на прикладі образу Бєлікова, героя розповіді «Людина у футлярі», життя якого проходить під гаслом «Як би чого не сталося». Його характеристика майже граничать з гротеском, чим відрізняють цей образ від «середніх» людей. Але сам принцип жити, уникаючи різких рухів або взагалі ухвалення важливих рішень, досить поширений. Бєліков ховається від життя за допомогою вати у вухах і темних окулярів, він створює навколо себе «футляр», але і сам непомітно перетворюється на «футляр», в якому зберігаються якісь речі, але не душа. Для справжнього кохання у футлярі місця не знаходиться. «Для нього були зрозумілими лише циркуляри і газетні статті, в яких заборонялося що-небудь». Бєліков боявся життя, але майже усе місто побоювалося Бєлікова: сумна реалія державного устрою, який тримається на доносах. Під впливом подібних прикладів усі «бояться голосно розмовляти, присилати листи, читати книги, бояться допомагати бідним, учити грамоті…» Ціле типове явище тодішньої епохи вгадується за фігурою «людини у футлярі».

Але в той самий час розповіді Чехова зовсім не створюють гнітючого враження. Письменник застерігає проти деградації, але не «прирікає» на неї. Немає в його творах безнадійності або песимізму, а сповнений гумору стиль ніби художньо протистоїть смутку в житті, до якого можна було б прийти, звертаючи увагу лише на сюжети. «І здавалося, що ще трішки — і рішення буде знайдено, і тоді почнеться нове, чудове життя…» — зустрічаємо ми в «Дамі з собачкою». А зображуючи приклади деградації і шукаючи пояснення її причин, Чехов «лікував» читачів від моральної слабкості і пасивності і призвав не підпадати під згубний вплив середовища, берегти в собі людину і шукати шляхи звільнення від «напівмертвого життя» (за виразом М. Горького), шляху до прекрасного. Оскільки у людини «усе має бути прекрасними: і тіло, і душа, і одяг, і думки».

Проблема особистості в оповіданнях А. Чехова. Аналіз творів

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Ідейно-художня своєрідність творів Чехова. Аналіз творчості

2. А. Чехов — видатний прозаїк і драматург. Життя і творчість

3. Життя і творчість Антона Чехова

4. Антон Павлович Чехов: найвидатніший російський письменник. Життя і творчість

5. Творчість великого письменника Антона Павловича Чехова

6. Детальна біографія Антона Павловича Чехова

7. Сміх крізь сльози (за творами А. П. Чехова)

8. Сатира і гумор в оповіданнях Чехова

9. Сатира в оповіданнях А. Чехова

10. Висвітлення проблем деградації особистості у творах Антона Чехова

11. Проблема особистості в оповіданнях А. Чехова. Аналіз творів

12. Ставлення до бездуховності в оповіданнях А. Чехова

13. Проблеми деградації і моральної слабкості особистості в оповіданнях А. Чехова

14. Трагізм «дрібниць життя» в оповіданнях А. Чехова

15. «Бережіть у собі людину!» (за творами А. П. Чехова)

16. Використання художніх деталей в оповіданнях Чехова

17. А. П. Чехов. Палата № 6. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

18. А. П. Чехов. Про кохання. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

19. А. П. Чехов. Аґрус. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

20. «Маленька трилогія» А. Чехова (за творами «Людина в футлярі». «Аґрус», «Про кохання»)