А. П. Чехов. Палата № 6. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

А. П. Чехов. Палата № 6. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

У повітовому місті в невеликому лікарняному флігелі знаходиться палата № 6 для душевнохворих. Там «смердить кислою капустою, фітільним гаром, клопами і аміаком, і цей сморід у першу хвилину справляє на вас таке враження, начебто ви входите до звіринцю». У палаті мешкають п’ять осіб. Перший — «худорлявий міщанин з рудими блискучими вусами і з заплаканими очима ». Він, мабуть, хворий на сухоти і цілий день сумує і зітхає. Другий — Моісейка, веселий дурник, «перешкодив років двадцять тому, коли у нього згоріла шапкова майстерня ». Йому одному дозволяється залишати палату і ходити в місто жебракувати, але все, що він приносить, відбирає сторож Микита (він належить до числа тих людей, які обожнюють у всьому порядок, і тому нещадно б’є хворих). Моісейка любить всім догоджати. У цьому він наслідує третього мешканця, єдиного «з благородних» — колишньому судовому приставу Івану Дмитровичу Громову. Він з родини заможного чиновника, якого з певного моменту почали переслідувати нещастя. Спочатку помер старший син — Сергій. Потім сам чиновник був відданий під суд за підлоги та розтрату і невдовзі помер у тюремній лікарні. Молодший син Іван залишився з матір’ю без коштів. Він насилу вивчився і отримав посаду. Але раптом виявився хворий манією переслідування і потрапив в палату № 6. Четвертий мешканець — «Опливший жиром, майже цілий мужик з тупим, абсолютно безглуздим обличчям». Здається, що він втратив здатність мислити і відчувати; він не реагує, навіть коли Микита його по-звірячому б’є. П’ятий і останній мешканець — «худорлявий блондин з добрим, але лукавим обличчям». У нього манія величі, але дивної властивості. Час від часу він повідомляє сусідам, що отримав «Станіслава другого ступеня із зіркою» або якийсь зовсім рідкісний орден на зразок шведської «Полярної зірки», але говорить про це скромно, як би сам дивуючись.

Після опису хворих автор знайомить нас з доктором Андрієм Ефімичем Рагіним. У ранній молодості він мріяв бути священиком, але батько, доктор медицини і хірург, змусив його стати медиком. Зовнішність у нього «важка, груба, мужицька», але манери м’які, вкрадливі, а голос тонкий. Коли він вступив на посаду, «богоугодний заклад» знаходилося в жахливому стані. Страшна бідність, антисанітарія. Рагін поставився до цього байдуже. Він розумний і чесний чоловік, але у нього немає волі і віри в своє право змінювати життя на краще. Спочатку він працював дуже старанно, але скоро засумував і зрозумів, що в таких умовах лікувати хворих безглуздо. «Та й до чого заважати людям вмирати, якщо смерть є нормальний і законний кінець кожного?».Від цих міркувань Рагін закинув справи і став ходити до лікарні не кожен день. У нього виробився свій спосіб життя. Трохи попрацювавши, більше для виду, він йде додому і читає. Через кожні півгодини випиває чарку горілки і закушує солоним огірком або квашеними яблуками. Потім обідає і п’є пиво. До вечорі звичайно приходить поштмейстер Михайло Аверьянич, колишній багатий. Він поважає доктора, а інших обивателів зневажає. Доктор і поштмейстер ведуть безглузді розмови і скаржаться на долю. Коли гість йде, Рагін продовжує читати. Він читає все підряд, віддаючи за книги половину платні, але найбільше любить філософію та історію. Читаючи, він відчуває себе щасливим.

Одного разу Рагін вирішив відвідати палату № 6. Там він знайомиться з Громовим, розмовляє з ним і скоро втягується в ці розмови, часто відвідує Громова і знаходить в розмовах з ним дивне задоволення. Вони сперечаються. Доктор займає позицію грецьких стоїків і проповідує презирство до життєвих страждань, а Громов мріє покінчити із стражданнями, називає філософію доктора лінню і «сонною одурю ». Тим не менш, вони тягнуться один до одного, і це не проходить непоміченим для інших. Незабаром в лікарні починають пліткувати про відвідування лікаря. Потім його запрошують на освідчення в міську управу. Це відбувається ще й тому, що у нього є конкурент, помічник Євген Федоричев Хоботов, заздрісний чоловік, який мріє зайняти місце Рагіна. Формально розмова ведеться про благоустрій лікарні, але насправді чиновники намагаються з’ясувати, чи не зійшов лікар з розуму. Рагін розуміє це і сердиться.

У той ж день поштмейстер пропонує йому разом поїхати розвіятися в Москву, Петербург і Варшаву, і Рагін розуміє, що це також пов’язано з чутками про його душевну хворобу. Нарешті йому прямо пропонують «відпочити», тобто подати у відставку. Він приймає це байдуже і їде з Михайлом Аверьяничем до Москви. По дорозі поштмейстер набридає йому своїми розмовами, жадібністю, переїданням; він програє в карти гроші Рагіна, і вони повертаються додому, не доїхавши до Варшави.

Вдома всі знову починають докучати Рагіна його уявним божевіллям. Нарешті він не витримує і жене зі своєї квартири Хоботова і поштмейстера. Йому стає соромно, і він йде вибачатися до Поштмейстера. Той вмовляє доктора лягти в лікарню. Врешті-решт його поміщають туди хитрістю: Хоботов запрошує його в палату № 6 нібито на консиліум, потім виходить нібито за стетоскопом і не повертається. Доктор стає «хворим». Спочатку він намагається як-то вийти з палати, Микита його не пускає, вони з Громовим починають бунт, і Микита б’є Рагіна в обличчя. Доктор розуміє, що з палати йому ніколи не вийти. Це кидає його в стан повної безнадії, і незабаром він вмирає від апоплексичного удару. На похороні були тільки Михайло Аверьянич і Дарьюшка, його колишня прислуга.

А. П. Чехов. Палата № 6. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Ідейно-художня своєрідність творів Чехова. Аналіз творчості

2. А. Чехов — видатний прозаїк і драматург. Життя і творчість

3. Життя і творчість Антона Чехова

4. Антон Павлович Чехов: найвидатніший російський письменник. Життя і творчість

5. Творчість великого письменника Антона Павловича Чехова

6. Детальна біографія Антона Павловича Чехова

7. Сміх крізь сльози (за творами А. П. Чехова)

8. Сатира і гумор в оповіданнях Чехова

9. Сатира в оповіданнях А. Чехова

10. Висвітлення проблем деградації особистості у творах Антона Чехова

11. Проблема особистості в оповіданнях А. Чехова. Аналіз творів

12. Ставлення до бездуховності в оповіданнях А. Чехова

13. Проблеми деградації і моральної слабкості особистості в оповіданнях А. Чехова

14. Трагізм «дрібниць життя» в оповіданнях А. Чехова

15. «Бережіть у собі людину!» (за творами А. П. Чехова)

16. Використання художніх деталей в оповіданнях Чехова

17. А. П. Чехов. Палата № 6. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

18. А. П. Чехов. Про кохання. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

19. А. П. Чехов. Аґрус. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

20. «Маленька трилогія» А. Чехова (за творами «Людина в футлярі». «Аґрус», «Про кохання»)