Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу Іонича (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу Іонича (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

Тему вульгарності і безглуздості життя обивателя можна назвати однією з провідних у творчості Антона Павловича Чехова, чудового російського письменника кінця XIX століття. Чехов викриває сонного російського обивателя, показує його життя, говорить про його неуцтво, дикість та жорстокість. Ця тема розкривається письменником в таких оповіданнях, як «Людина у футлярі», «Будинок з мезоніном», «Дама з собачкою», «Іонич» та інших.

В оповіданні «Іонич» ми бачимо, як вульгарність міщанського середовища буквально засмоктує людину, перетворюючи її в бездуховного м’якотілого обивателя. Початок цієї розповіді вводить нас в нудне і одноманітне середовище губернського міста С. Гордістю цього міста була сім’я Туркіна, яка вважалася найосвіченішою та культурною. Підставою для цього стали численні таланти сімейства Туркіна. Так, Іван Петрович славиться відомим жартівником. Один з його «жартів» — «здрастуйте будь ласка» — добре знайома кожному з нас, тому що стала свого роду афоризмом. Дружина його Віра Йосипівна — також видатна особа: вона пише романи, що викликає безсумнівний інтерес у її гостей. Їхня дочка Катерина Іванівна твердо вирішує вчитися в консерваторії, тому що, на думку оточуючих, є видатною піаністкою.

Коли в місті з’являється молодий земський лікар Дмитро Старцев, ми маємо можливість подивитися на цю видатну родину очима свіжої людини. Затерті жарти батька сімейства, романи його дружини, під які добре засинати, і тринькання їхньої дочки на роялі, яка вдаряла по клавішах з такою силою, наче хотіла загнати їх всередину, — ось якими насправді були їхні таланти. Читач відразу ж може собі уявити, наскільки посередніми були жителі міста, якщо сім’я Туркіна була в ньому самою культурною.

Опинившись в цьому місті, молодий лікар, вигідно відрізнявся від його мешканців чесністю, працьовитістю, бажанням займатися благородною справою, не може не помічати ущербність оточуючих його людей. Довгий час вони дратували його своїми порожніми розмовами, безглуздими заняттями. Дмитро Старцев приходить до висновку, що з цими людьми можна тільки грати в карти, закушувати і говорити лише про буденні речі. І разом з тим він так само, як і більшість жителів губернського містечка, захоплюється талантами сімейства Туркіна …

Найстрашніше полягає в тому, що ця людина, спочатку всім своїм єством чинила опір навколишній вульгарності, стала потроху піддаватися впливу середовища, в яке потрапила. Вперше в житті він закохується. І предметом його обожнювання стає донька вже відомого нам сімейства Катерина Іванівна. Палке почуття героя затуляє перед ним все. Він ідеалізує Катерину Іванівну, виконує всі її забаганки. А коли він робить їй пропозицію вийти заміж, то майже впевнений у тому, що вона стане його дружиною. У його голові прослизає думка: приданого, повинно бути, дадуть чимало, і доведеться переїхати з Дяліжа в місто і зайнятися приватною практикою.

Але Катерина Іванівна відмовляє Старцеву. І що ж? Ми бачимо, що ця людина страждає не більше трьох днів … Його життя входить в колишню колію, і, згадуючи про улюблену їм дівчині, він думає: «Скільки клопоту, проте». Попрощавшись зі своїми мріями про любов і про благородне служіння людям, герой оповідання знаходить задоволення тільки у грі в гвинт і підрахунку денного гонорару. Фактично його життя наповнене тим же змістом, що й у решти обивателів містечка. «Шалена гра в карти, обжерливість, пияцтво, постійні розмови про одне і те саме» — все це виявляється сильнішим доктора Старцева, і він перетворюється на Іонича.

«Як ми поживає тут? — Відповідає він на питання Катерини Іванівни, коли зустрічається з нею через кілька років. — Та ніяк …День та ніч — доба геть, життя проходить тьмяно, без вражень, без думок … Днем нажива, а ввечері клуб, товариство картярів, алкоголіків… яких я терпіти не можу. Що хорошого? «З цих слів видно, що Старцев чудово розуміє, що деградує, але у нього немає сил вирватися з цього зачарованого кола.

Безвілля героя, небажання що-небудь змінити в своєму житті стали головною причиною того, що він перетворився на пухкого, червоного, страждаючою задишкою людину. І потім ми бачимо, що Іонич має намір купити собі ще один будинок до вже двох наявних у його власності. Це говорить нам, що смислом життя Іонич стало швидше особисте благополуччя, ніж бажання принести користь людям, як це було на початку, коли він брав у лікарні людей навіть по вихідним і святам. Мені здається, що Чехов хотів сказати цим оповіданням, наскільки сильно впливає середовище на людину: воно змінює не тільки зовнішній вигляд людини, його спосіб життя, але і здатне повністю перевернути шкалу його моральних цінностей.

Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу Іонича (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Аналіз твору Чехова «Людина у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

2. Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

3. А. П. Чехов. Людина у футлярі. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

4. Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

5. Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

6. Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

7. Кохання як іспит на життєвому шляху людини. Характеристика образу Старцева (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

8. Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

9. А. П. Чехов. Іонич. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

10. «Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева