Минуле, сьогодення і майбутнє (за п’єсою А. П. Чехова «Вишневий сад»). Аналіз твору «Вишневий сад»

Минуле, сьогодення і майбутнє (за п’єсою А. П. Чехова «Вишневий сад»). Аналіз твору «Вишневий сад»

П’єса «Вишневий сад», написана в 1904 році, незадовго до смерті А. П. Чехова, в якійсь мірі є підсумковим твором письменника. У ній він із особливою повнотою висловив свої роздуми про Росію: її минуле, сьогодення і майбутнє; відобразив реальне розташування соціальних сил російського суспільства напередодні першої російської революції. Чехов вводить у свій твір героя, від якого дуже багато залежить, практично усе — це час. Поет і драматург В. В. Курдюмов про це писав так: «… Головна невидима дійова особа в чеховських п’єсах, як і в багатьох інших його творах, — нещадно йде час».

Основний сюжет комедії пов’язаний із продажем старовинного дворянського маєтку, а разом із ним і квітучого саду, який уособлює красу і прагнення до кращого життя. Головні герої (Раневська, Гаєв) створили для себе ілюзію про нерухомість часу і живуть нею: живуть поточним днем, поточною годиною, поточною хвилиною. І не дивно, що, постійно спізнюючись, вони безнадійно відстали від справжнього, залишившись десь у минулому. Життя цих людей було легким та безтурботним, що забезпечувалося працею багатьох людей, які насадили і виростили вишневий сад, тих, чиї докірливого очі, за словами Петі Трофімова, дивляться «…з кожної вишні в саду, з кожного листка, з кожного стволу». Так, з одного боку, таке життя дозволяє дворянам віддаватися поезії, мистецтву, любові, формуючи високоосвічених, культурних людей. Але, з іншого боку, це існування робить Раневську і Гаєва безвольними, позбавляє наполегливості, вміння пристосовуватися до життєвих обставин, чуйності й уваги до оточуючих.

Ці люди змушені продати родовий маєток, тому що опинилися на межі розорення. Невблаганно наближається 22 серпня — день продажу, але Раневська і Гаєв нічого не роблять, намагаються обдурити час, забутися. У чому ж справа? Що змушує цих людей одностайно відкинути рятівний варіант Лопахіна?

На мій погляд, швидше за все, тут справа не в легковажності, непрактичності або дурості дворян, а в їх загостреному почутті прекрасного. Вони не можуть погубити красу, з якою пов’язано так багато зворушливих спогадів про дитинство, юність, колишнє благополуччя і щастя, не можуть зробити з цього поетичного вишневого саду прибуткове комерційне підприємство. А. П. Чехов малює нам картину глибокого економічного краху, що спіткало дворянство Росії. Ми бачимо, що цей стан, поряд із втратою економічної стабільності, втратив своє суспільне становище, бо нездатний, як раніше, визначати шляхи розвитку країни.

Але життя продовжується, воно не стоїть на місці і, переступивши через 22 серпня, йде далі. На мою думку, ця дата — не лише день продажу маєтку, це і точка відліку, по відношенню до якої час ділиться на минуле, сьогодення і майбутнє.

Хоча давайте краще розберемося в причинах тяжкого становища героїв. Нам допоможуть це зробити їх характери, які багато в чому суперечливі. Особливо це стосується Любові Андріївни Раневської. Вона добра, чарівна, безкорислива, викликає почуття поваги і симпатії. Адже недарма Лопахін говорить про неї: «Хороша вона людина. Легка, проста людина». Але при уважному прочитанні п’єси помічаєш деяку подвійність в характері цієї героїні. Хоча вона охоче віддає останні гроші жебракам, мужикам, лакеям, все це Раневська робить бездумно, забуваючи при цьому, що слугам в будинку «їсти нічого»; ця жінка просто звикла смітити грошима. Ми переконуємося в тому, що її щедрість — це, по суті, безпечність.

А що ж Гаєв? А. П. Чехов показує нам безпорадну, нікчемну, ледачу, нетактовну і зарозумілу людини. Він часто смішний, варто лише згадати його промову, звернену до шафи.

Мимоволі звертаєш увагу на непристосованість цих людей до нових умов, на брак серйозного ставлення до життя, волі, працьовитості, життєстійкості. Зате всі ці якості ми бачимо в Лопахіна, який придбав вишневий сад.

Письменник в його особі зображує ту суспільну силу, яка приходить на зміну дворянству, тобто буржуазію. Сильною стороною нових господарів є вміння своєю працею, практичною кмітливістю, підприємливістю завоювати міцне становище в суспільстві. Лопахін не байдикує і не журиться, як Раневська і Гаєв, ця людина працює: «… я встаю о п’ятій годині ранку, працюю з ранку до вечора, ну, в мене постійно гроші свої і чужі …» Ми бачимо, що на першому місці для нових господарів життя стоїть інтерес до збагачення.

Поряд із Лопахіним, нове в п’єсі уособлюють також Петя Трофімов та Аня. Хто ці люди? Петя Трофімов — «вічний студент», йому 27 років, він ніяк не може закінчити курс, його двічі виганяли з університету. Йому властиве гостре почуття справедливості. Тому він критикує дворянство за неробство і бездіяльність, а в народжуваній буржуазії бачить майбутнє. Петя закликає трудитися, але сам на творення не здатен. Тільки Аня згодна з ним, поділяє його погляди. Вона сама хоче працювати, щоб забезпечити себе і матір і стати корисною суспільству.

Так за ким майбутнє? А. П. Чехов не дає конкретної відповіді на це питання, майбутнє в п’єсі неясно, повно таємниць. Ясно лише одне: письменник з надією вдивлявся в XX століття, яке тільки починалося. Він розраховував, що з’являться люди, які зможуть зростити свій вишневий сад, символ вічного оновлення життя.

Минуле, сьогодення і майбутнє (за п’єсою А. П. Чехова «Вишневий сад»). Аналіз твору «Вишневий сад»

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Характеристика образу Раневської («Вишневий сад», А. П. Чехов)

2. Характеристика образу героїв «Вишневого саду». Аналіз п’єси А. Чехова

3. Вишневий сад і символ духовної пам’яті (за п’єсою А. П. Чехова «Вишневий сад»)

4. Характеристика другорядних героїв п’єси А. П. Чехова «Вишневий сад» (Єпіходов, Яша, Фірс, Пищик)

5. Хто прав: Лопахін чи Петя Трофімов? Характеристика образів (За п’єсою А. П. Чехова «Вишневий сад»)

6. Аналіз п’єси А. П. Чехова «Вишневий сад»

7. Аналіз п’єси «Вишневий сад» А. Чехова. Задум і сюжет

8. Хто винний у загибелі вишневого саду? Аналіз п’єси А. П. Чехова «Вишневий сад»

9. Дворянство і дворяни в п’єсі А. П. Чехова «Вишневий сад»

10. Минуле, сьогодення і майбутнє (за п’єсою А. П. Чехова «Вишневий сад»). Аналіз твору

11. Зв’язок образів п’єси «Вишневий сад» із сучасністю. Аналіз твору

12. Майстерність Чехова як драматурга (за п’єсою «Вишневий сад»)

13. Пафос образу Лопахіна. Характеристика образу (за п’єсою А. Чехова «Вишневий сад»)

14. Драматургічні прийоми Чехова (за п’єсою «Вишневий сад»)

15. Порівняння персонажів та їх характеристика: Раневська, Гаєв і Лопахін

16. Новий тип драматичного конфлікту у п’єсі А. П. Чехова «Вишневий сад»

17. Проблема історичної долі Росії (за п’єсою А. Чехова «Вишневий сад»)

18. Проблема щастя у п’єсі А. Чехова «Вишневий сад»