Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Бажання служити загальному благу повинне неодмінно бути потребою душі, умовою особистого щастя.
А. П. Чехов

Події оповідання «Іонич» відбуваються в губернському місті С. Щоб дати уявлення про тутешнє життя, письменник знайомить читача з родиною Туркіних, на думку місцевих жителів, «найосвіченішою й найталановитішою» в усьому місті. Чехов довіряє читачу і, як завжди, уникає прямих оцінок. Але, знайомлячись з членами цієї родини, розумієш, які вони бездарні і нудні.

Збірний портрет жителів міста виглядає так: «…поки з обивателем граєш у карти або закусуєш з ним, то це мирна і навіть недурна людина, але варто тільки заговорити з ним про що-небудь неїстівне, наприклад про політику або науку, як він стає в глухий кут і заводить таку філософію, тупу і злу, що залишається тільки рукою махнути і відійти».

У це життя входить молодий лікар Дмитро Іонич Старцев. Він сповнений сил, енергії, захоплений роботою… Молодого Старцева цікавлять література, мистецтво. Перед нами людина, не позбавлена добрих прагнень, серйозних інтересів, яка прихиляє до себе читача. Тим більше що Антон Павлович про лікарів пише завжди як про особистості (лікарі Астров, Димов). Чому людина, що обіцяє бути дуже цікавою в житті, так раптово перетворилася на обивателя?

Усією логікою оповіді Чехов переконує: жахливе міщанське середовище, але людина гідна імені людини лише в тому випадку, якщо вона бореться проти його впливу, якщо вона протиставляє йому своє людське «я». Висока мета, улюблена робота не стали основою життя для Старцева. Прагнення ситості і спокою виявилося сильнішим. Його моральне падіння передовсім виявилося в коханні. Старцева в Котикові захоплює її начитаність, вона здається йому розумною, інтелігентною. Однак кохання, щойно виникнувши, вже лякає його. «До чого приведе цей роман?» — міркує він. «А посагу воші дадуть, напевне, чимало», — думає закохана молода людина. Запропонувавши «руку і серце» і діставши відмову, Старцев страждав… рівно три дні. Згадуючи всі турботи, він ліниво потягувався і говорив: «Скільки справ додалося, одначе!» Але яке не було це кохання бідне, неглибоке, воно одне тільки й утримувало Старцева від духовної деградації. Поступово він опускається все нижче і нижче. Колись обивателі відчували в Старцеві щось чуже і дражнили його поза очі «поляк надутий». Точна і вагома чеховська деталь. Хоча Старцев не був поляком, але обивательська злість зазвичай шукає національного обґрунтування. Тепер же його по-родинному називають «Іонич». Скаржачись на навколишнє середовище, він мириться з ним. Його інтереси стають такими ж, як інтереси інших обивателів: він охоче грає вечорами в карти, а прийшовши додому, із задоволенням рахує гроші, отримані від хворих. За чотири роки Старцев розгубив усе, що відрізняло його від обивателів міста С. Звичайно, можна сказати, що Старцев гине, підпавши під вплив обставин. Це так, але треба сказати, що підпадає він з великою готовністю, без найменшого опору, дуже швидко. Ніяких внутрішніх протиріч, ніякої боротьби із собою, мук, переживань. Він приймає спосіб життя тих, кого сам колись засуджував. У коротенькій останній главі ми бачимо висновок, до якого прийшов Старцев: це «глуха туга небуття», повільне вмирання. Іонич утратив людську подобу. Коли він, «пухкий, червоний», сидить на своїй трійці, здається, що їде не людина, а язицький бог.

А. П. Чехов написав історію нової форми тяжкої соціальної хвороби, яку давно вивчала російська література, — історію духовної деградації людини. У гоголівському Плюшкіні людину з’їла пристрасть накопичення. Але це був поміщик, основа його хвороби — володіння живими душами. Старцев — різночинець, лікар. Усе життя він працює. Але діяльність, позбавлена високої мети, виявляється пагубною і для трудівника-інтелігента. Епіграф твору до самого лікаря Старцева стосунку не має…

У оповіданні «Іонич» А. П. Чехов попереджає читача: не піддавайтеся згубному впливу середовища, не віддавайте світлих ідеалів молодості, бережіть у собі людину!

Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Аналіз твору Чехова «Людина у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

2. Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

3. А. П. Чехов. Людина у футлярі. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

4. Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

5. Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

6. Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

7. Кохання як іспит на життєвому шляху людини. Характеристика образу Старцева (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

8. Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

9. А. П. Чехов. Іонич. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

10. «Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева