Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

На питання, чи могло кохання врятувати доктора Старцева, я відповім так: звичайно, могло б… якби воно в нього було. А його не було навіть тоді, коли він, як пишеться в оповіданні, «був молодий, і свіжий, і закоханий».

Дмитро Іонич із задоволенням дивився на плечі Котика, що так чарівно тремтіли при виконанні фортепіанного етюду. «Катерина Іванівна, рожева від напруги, сильна, енергійна, з пасмом, що впало на чоло, дуже подобалася йому». І очікуючи Котика на цвинтарі, він теж згорав від пристрасті. Крім того, він не забував, що посаг за нею дадуть чималенький. Але кохання не було.

Судячи з імені батька, Старцев з «дзвонового дворянства», тобто з нижчого духівництва. Далі дорога визначена: семінарія, а замість духовної академії і сану — у Москву, в університет. Або в Медико-хірургічну академію в Пітері. Згодом — голодне життя, нещадна робота над собою і блискучий професіоналізм. Дмитро Іонович став прекрасним медиком, і практика його розширювалася з кожним роком. Він, подібно Базарову, повітовий лікар.

Більша частина таких людей добре пам’ятала свої злидарські репетиторські уроки і не хотіла більше голодувати. У студентські роки вони — і Дмитро Іонич не виняток — віддали данину ліберальним ідеям. Але, розставшись зі студентським земляцтвом, де волелюбність була законом, знову поверталися до прози життя. Старцев прийшов з Дялежа в місто не до бібліотеки, не в театр, а в ресторан, і до «найкультурнішої родини в місті» теж прийшов на обід, і пристрасть до гарних обідів привела його до того, що він розтовстів і обрезкнув.

Думаю, він поганий лікар. Людей він не любить, на пацієнтів кричить. Він гарний діагност? Напевно. Він знає, чим від чого лікують? Звичайно. Але лікар — це ще і людина, любов і тепло до страждальця. А цього і не було в Старцеві від самого початку. Нам розповідали, що начебто Павло Єгорович Чехов рекомендував своєму синові Антону медичний факультет, тому що люди завжди хворіють і лікар без шматка хліба не залишиться. Для Старцева його професія — просто бізнес. Був би інший певний прибуток, зайнявся б ним.

А в бізнесі, як сказав один з героїв Конай Дойла, немає друзів, є тільки кореспонденти. Немає почуттів, а є розрахунок. І одруження такий самий бізнес. Яке вже там кохання! Тому Дмитрові Іоничу Старцеву немає порятунку в коханні. Та й звідки ви взяли, що він хоче рятуватися?! Він живе тим життям, що сам — САМ! — обрав. Він хотів обідати в їдальні, спати в спальні, приймати приватних пацієнтів, писати в кабінеті. І він домігся цього.

Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Аналіз твору Чехова «Людина у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

2. Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

3. А. П. Чехов. Людина у футлярі. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

4. Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

5. Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

6. Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

7. Кохання як іспит на життєвому шляху людини. Характеристика образу Старцева (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

8. Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

9. А. П. Чехов. Іонич. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

10. «Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева