Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

Тепла погода. Ясний, радісний, хоча і не сонячний день. Дивна особа у темному теплому пальті на ваті, у темних окулярах, у калошах, з парасолькою в чохлі, сідає на візника і наказує підняти верх.

Здивований візник намагається щось перепитати, але раптом розуміє, що питання даремно задавати: вуха його пасажира закладені ватою.

Ну що ж! Поїхали! Куди? Подалі від сьогодення, якомога глибше в минуле, куди завгодно, аби подалі від дійсності, від реального, такого страшного і незрозумілого життя.

Ні, це не герой фільму жахів і не найманий таємний агент. Це вчитель Бєліков, герой оповідання Чехова «Людина у футлярі». Ця людина вже за життя поховала себе у своїх чохольчиках і футлярах, у непроникній оболонці, яку собі створила сама. Ну та Бог з ним, як хоче, так і живе. І було б це його особистою справою, якби жив він у нірці, як премудрий піскар, що «жив — тремтів і вмирав — тремтів». Але Бєліков, тремтячи сам, п’ятнадцять років змушує тремтіти всю гімназію — і учнів, і вчителів. Учням він знижує бали з поведінки, вимагаючи виключення невгодних, колегам натякає на те, що є «вищі інстанції». Тремтить усе місто: «бояться голосно говорити, посилати листа, знайомитися, читати книги, бояться допомагати бідним, вчити грамоті…». Хто боїться, у того в очах двоїться, тому і терплять Бєлікова, вбачаючи у ньому вже не рядового вчителя — маленьку людину, а велику загрозу. І Бєліков дійсно становить загрозу. Ось він піднімається до вчителя Коваленка. Щоб «полегшити душу», як доброзичливець і старший товариш, застерегти: «Ви катаєтеся на велосипеді, а ця забава зовсім не пристойна для вихователя юнацтва». Справа не у велосипеді, а в життєвій позиції: «Поводитися потрібно дуже, дуже обережно».

Зненацька Коваленко знімає з вовка овечу шкуру: «Я не люблю фіскалів». Уперше в житті Бєліков почув правду про себе. Уперше злякалися не його, а він когось. Цього виявилося досить, щоб на обличчі Бєлікова відбився жах. Але страх і жах — рушійні пружини підлості, що перетворила доброзичливця в донощика, який вважає за свій шляхетний обов’язок «докласти пану директору». Коваленкові досить було тільки «пхнути» Бєлікова, щоб той «покотився сходами, гримлячи своїми калошами». Падаючи по сходинках, він падав у власних очах. Він скочувався з тієї висоти, на яку сам себе і водрузив, підтримуючи свою значущість страхом, яким, як страшною інфекцією, заражав усіх.

«Випихання» з нормального людського середовища цілком вистачило для того, щоб Бєлікова випхали з життя.

Почата Пушкіним і Гоголем галерея образів «маленьких людей» знайшла своє гідне продовження в образі Бєлікова. Ми співчуваємо померлим від горя Виріну і Башмачкіну, вмерлому від страху Черв’якову, зневажаємо премудрого піскаря. Але ж ніхто з них не заважав іншим — вони жили за принципом: «Моя хата скраю». Бєліков же в’їхав зі своєю хатою в чуже життя, безпардонно і нещадно руйнуючи його. Після смерті його обличчя, звільнене від страху, нарешті стало веселим і лагідним. У труні Бєліков виглядав по-людськи.

От чому, як пише Чехов, «ховати таких людей, як Бєліков, це велике задоволення». Його смерть — натяк, слабка надія на інше, вільне, життя, і навіть цього досить, щоб душа отримала крила. Але… «скільки ще таких людей у футлярі залишилося… і скільки їх ще буде…»

Ні, не смішний, а страшний Бєліков і йому подібні. Бєліков — білий. Не чистий, як перший сніг або фата нареченої, а позбавлений кольору, знебарвлений від народження альбінос — але не зовні, а внутрішньо ніякий.

У постійному чорному футлярі він заживо поховав себе, тому що труна — це останній, довічний футляр, а будь-який футляр — труна за життя.

Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Аналіз твору Чехова «Людина у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

2. Небезпечність Бєлікових. Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Людина у футлярі»)

3. А. П. Чехов. Людина у футлярі. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

4. Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Людяна у футлярі». Характеристика образу Бєлікова

5. Кохання доктора Старцева. Характеристика образу (за оповіданням Чехова «Іонич»)

6. Перетворення. Характеристика образу Старцева (за оповіданням Чехова «Іонич»)

7. Кохання як іспит на життєвому шляху людини. Характеристика образу Старцева (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

8. Чому доктор Старцев стає Іоничем? Характеристика образу (За оповіданням А. П. Чехова «Іонич»)

9. А. П. Чехов. Іонич. Скорочено. Стислий виклад. Переказ

10. «Іонич» — вічний образ в російській літературі. Характеристика образу Старцева