Прізвища як засіб характеристики героїв в оповіданні А. П. Чехова «Хамелеон». Аналіз оповідання

Прізвища як засіб характеристики героїв в оповіданні А. П. Чехова «Хамелеон». Аналіз оповідання

Чехов — майстер художньої мініатюри. Це чудова можливість коротко сказати читачу про багато що.

Часто у своїх творах А. П. Чехов використовує такі імена і прізвища, що відбивають манеру поведінки, внутрішній світ героя, його вчинки.

Одне з оповідань автор назвав «Хамелеон». Читаємо в словнику: «Хамелеон належить до плазунів. Забарвлення тіла може дуже змінюватися залежно від освітлення, температури навколишнього середовища. У переносному значенні — безпринципна людина, що легко змінює свої погляди залежно від обставин».

Таким чином, відразу стає зрозуміло: мова йтиме про плазунів, безпринципних людей. Але Чехов йде далі, він нагороджує своїх героїв ще й прізвищами, які говорять за їхніх власників краще будь-яких характеристик: Очумєлов, Хрюкін, Єлдирін.

Випадок, описаний Чеховим, стався на базарній площі. Біля дров’яного складу зібралася юрба, що спостерігає за пійманням собачки, у якої «ні шерсті, ні виду…» Нарешті собака спійманий. Починається з’ясування обставин: що трапилося та кому належить собака.

Очумєлов, поліцейський наглядач, вислухує золотих справ майстра Хрюкіна, який каже, що «це стерво з доброго дива за палець…» схопила його. Демонструє покусаний палець і вимагає покарати хазяїна собаки. Але Хрюкін не розповів, що він погано поставився до собачки, ткнувши «цигаркою йому в морду для сміху, а песик не дурний бувши та й хап його…».

Очумєлов приймає рішення знищити собаку і покарати хазяїна.

Але отут з’ясовується, що це, здається, генеральський собака. Хтось із юрби виражає сумнів, хтось стверджує, що собачка належить генеральському брату. Зляканий поліцейський наглядач, як очманілий, кидається від одного рішення до іншого.

Очумєлов розгублений: як би не потрапити в халепу, адже все-таки генерал… Він не присутній тут, але його чин і прізвище (Жигалов) визначають черговий вердикт: винний Хрюкін.

Хіба може Очумєлов прийняти правильне рішення? Його рішення залежать від обставин, місця, вони в нього мінливі, як забарвлення в хамелеона. Очумєлов легко змінює свої погляди, він, немов флюгер, залежить від напрямку і сили вітру. Чим вище авторитет, тим більше він буде відстоювати його інтереси.

Здавалося б, смішна історія. «Юрба глузує з Хрюкіна», але не наважується глузувати з Очумєлова і Єлдиріна. Герої оповідання справляють на нас гнітюче враження, неприйняття, жалість. Хто керує містом? Кому довірений захист людей?

Закриваючи томик творів Чехова, ми подумки звертаємося до автора зі словами подяки за те, що він попереджає: будьте уважні, чи немає серед вас хамелеонів, чи справедливий ти в житті, від чого залежить твоє власне рішення?

Прізвища як засіб характеристики героїв в оповіданні А. П. Чехова «Хамелеон». Аналіз оповідання

Перейти на головну сторінку розділу «Зарубіжна література. Чехов»

1. Осміювання самоправності й догідництва в оповіданні А. П. Чехова «Хамелеон». Аналіз твору і характеристика героїв

2. Прізвища як засіб характеристики героїв в оповіданні А. П. Чехова «Хамелеон». Аналіз оповідання

3. Значення смішного і страшного в оповіданні А. Чехова «Хамелеон». Аналіз твору

4. Роль прізвищ в оповіданні А. П. Чехова «Хамелеон»

5. Художня деталь в прозі Чехова (за творами «Хамелеон», «Товстий і тонкий»)

6. «Хамелеон»А. Чехова. Аналіз змісту назви і характеристика оповідання

7. Аналіз оповідання А. П. Чехова «Хамелеон»

8. Аналіз твору А. П. Чехова «Хамелеон»

9. Сенс назви розповіді А. Чехова «Хамелеон»

10. Ідейно-художній аналіз оповідання А. П. Чехова «Хамелеон»

11. Сенс назви розповіді «Хамелеон» А. П. Чехова

12. Сенс назви оповідання А. П. Чехова «Хамелеон». Аналіз твору