Фіванський цикл міфів. АНТИЧНІСТЬ. Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО

Фіванський цикл міфів. АНТИЧНІСТЬ. Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО

Фіванський цикл героїчних міфів оповідає про заснування грецького міста Фіви правнуком Зевса Кадмом, а також про інших фіванських правителів, найвідомішим з яких був цар Едіп — син Лая та Іокасти.

Лаю було провіщено, що його вб’є власний син. Коли народився Едіп, Лай наказав залишити дитину на горі Кіферон на поживу звірам. Хлопчика врятував раб і відніс Коринфському цареві Полібу.

Подорослішавши, Едіп вирушив у Дельфи, щоб дізнатися в дельфійського оракула про своє походження.

Оракул провістив, що він стане убивцею власного батька і чоловіком власної матері. Втікаючи у Фіви, Едіп зустрів Лая і в сутичці вбив його. Розгадавши загадку Сфінкса, що сидів на скелі перед міською брамою Фів, та вбивши потвору, Едіп визволив фіванців, які обрали його своїм царем і дали йому за дружину вдову Лая Іокасту.

Після багаторічного щасливого владарювання Едіпа у Фівах спалахнула чума. Дельфійський оракул провістив, що лихо минеться, коли буде покараний убивця царя Лая. Едіп розшукує винуватця злочину і зрештою дізнається, що він сам убив батька й одружився з матір’ю. Жорстоко караючись, Едіп осліпив себе. Іокаста заподіяла собі смерть, а Едіпа вигнали з Фів. Супроводжувати батька виявила бажання віддана Антігона.

Після тривалих поневірянь Едіп знаходить притулок у Колоні. Він відкриває афінському цареві Тесею, який прихистив його, таємницю: у майбутніх зіткненнях афінян і фіван перемогу здобудуть ті, у чиїй землі буде похований Едіп.

Трагічна доля Едіпа привернула увагу Софокла («Едіп-цар», «Едіп у Колоні»), Сенеки («Едіп»), Стація («Фіваїда»).

Фіванський цикл міфів. АНТИЧНІСТЬ. Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО

Повернутися на сторіну Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО