На дні. Максим Горький. Скорочені твори з зарубіжної літератури

На дні. Максим Горький. Скорочені твори з зарубіжної літератури, стислий переказ, короткий виклад змісту

Автор почав писати п’єсу в Нижньому Новгороді, де, за спостереженням сучасника Горького, Розова, знаходилося найкраще і зручне місце для збігу всякого наброду людей … Цим пояснюється реалістичність персонажів, їх повну схожість з «оригіналами».

Олексій Максимович Горький досліджує душу і характери босяків з різних позицій, в різних життєвих ситуаціях, намагаючись зрозуміти, хто ж вони, що призвело настільки різних людей на «дно» життя . Автор намагається довести, що нічліжників — звичайні люди: вони мріють про щастя, вміють любити, співчувати, а головне — мислять.

За жанром п’єсу «На дні» можна віднести до філософської, адже з вуст героїв ми чуємо цікаві умовиводи, часом цілі соціальні теорії. Наприклад, Барон тішиться тим, що «нічого чекати … Я нічого не чекаю! Всі вже … було! Минуло — закінчено! .. » Або Бубнов: «Ось я — випив і — радий!»

Але справжній талант до філософствування проявляється у Сатіна, колишнього телеграфного службовця. Він розмірковує про добро і зло, про совість, про призначення людини. Іноді ми відчуваємо, що він — рупор автора, більше в п’єсі нікому так доладно і розумно сказати. Його фраза «Людина — це звучить гордо!» стала крилатою.

Але Сатин цими міркуваннями виправдовує своє становище. Він є своєрідним ідеологом «дна», обгрунтовуючи його існування. Сатин проповідує презирство до моральних цінностей: «А куди вони — честь, совість? На ноги, замість чобіт не одягнеш ні честі, ні совісті … » Глядачів вражає картяр і шулер, який міркує про правду, про справедливість, недосконалість світу, в якому сам є ізгоєм.

Але всі ці філософські «шукання» героя — лише словесна дуель з його антиподом за світоглядом, з Лукою. Тверезий, часом жорстокий реалізм Сатіна стикається з м’якими і поступливими промовами мандрівника. Лука наповнює нічліжників мріями, закликає їх до терпіння. У цьому відношенні він істинно російська людина, готова до співчуття і покірності. Такий тип глибоко любимо самим Горьким. Лука не отримує ніякої вигоди від того, що дарує людям надію, ніякої користі в цьому немає. Це — потреба його душі. Дослідник творчості Максима Горького І. Новичі так висловився про Луку: «… він утішає не від любові до цього життя і віри в те, що вона — добро, а з капітуляції перед злом, примирення з ним». Наприклад, Лука запевняє Анну, що жінка повинна терпіти побої чоловіка: «Потерпи ще! Все, мила, терплять «.

Несподівано з’явившись, так само раптово Лука і зникає, відкривши в кожному жителеві нічліжки його можливості. Герої задумалися про життя, несправедливості, своєї безвихідній долі.

Тільки Бубнов і Сатин примирилися зі своїм становищем нічліжників. Бубнов відрізняється від Сатіна тим, що вважає людини нікчемності істотою, а значить, гідним брудної життя: «Люди всі живуть … як тріски по річці пливуть … будують будинок … тріски геть …»< br> Горький показує, що в озлоблення і жорстокому світі залишитися в живих можуть тільки люди, що міцно стоять на ногах, які усвідомлюють своє становище, не нехтують нічим. Беззахисні ж нічліжників: Барон, що живе минулим, Настя, яка підміняла життя фантазіями, — гинуть в цьому світі. Помирає Ганна, накладає на себе руки Актор. Він раптом усвідомлює нездійсненність своєї мрії, нереальність її здійснення. Васька Попіл, який мріє про світлого життя, потрапляє у в’язницю.

Лука, незалежно від своєї волі, стає винуватцем загибелі цих зовсім не поганих людей: мешканцям нічліжки потрібні не обіцянки, а. конкретні дії, на які Лука не здатний. Він зникає, швидше біжить, доводячи цим неспроможність своєї теорії, перемогу розуму над мрією: «Тако зникають грішники від особи праведних!»

Але Сатин, як і Лука, не меншою мірою є винуватцем загибелі Актора. Адже розбиваючи мрію про лікарні для алкоголіків, Сатин рве останні нитки надії Актора, що зв’язують його з життям.

Горький хоче показати, що, спираючись тільки на свої сили, людина може вибратися з «дна»: «Людина все може … лише б захотів «. Але таких сильних характерів, які прагнуть «на волю», у п’єсі немає.

У творі ми бачимо трагедію окремих особистостей, їх фізичну і духовну загибель. На «дні» люди втрачають свою людську гідність разом з прізвищами та іменами. Багато нічліжників мають клички: Кривий Зоб, Татарин, Актор.

Як же Горький-гуманіст підходить до основної проблеми твору? Невже він визнає всю нікчемність людини, поділ його інтересів? Ні, автор вірить в людей не тільки сильних, а й чесних, працьовитих, старанних. Такою людиною у п’єсі є слюсар Кліщ. Він — єдиний мешканець «дна», яка має реальні шанси на відродження. Пишаючись своїм робочим званням, Кліщ зневажає інших нічліжників. Але поступово, під впливом промов Сатіна про нікчемність праці, він позбавляється впевненості в собі, опускаючи перед долею руки. У даному випадку вже не лукавий Лука, а Сатин-спокусник придушив надію в людині. Виявляється, що, маючи різні погляди на життєві позиції, Сатин і Лука однаково підштовхують людей до загибелі.

Створюючи реалістичні персонажі, Горький підкреслює побутові деталі, виступаючи геніальним художником. Похмурий, грубе і примітивне існування наповнює п’єсу чимось зловісним, що тиснуть, підсилюючи відчуття ірреальності того, що відбувається. Нічліжка, що знаходиться нижче рівня землі, позбавлена сонячного світла, чимось нагадує глядачеві пекло, в якому гинуть люди.

Жах викликає сцена, коли вмираюча Ганна розмовляє з Лукою. Ця її остання розмова є як би сповіддю. Але розмова переривають крики п’яних картярів, похмура тюремна пісня. Стає дивним усвідомлення тлінність людського життя, зневагу до неї, адже навіть у смертний час Ганні не дають спокою.

Авторські ремарки допомагають нам повніше уявити героїв п’єси. Короткі й чіткі, вони містять у собі опис героїв, допомагають відкрити нам деякі сторони їх характерів. Крім того, у введеної в полотно оповіді тюремної пісні вгадується новий, прихований сенс. Рядки: «Мені і хочеться на волю, так, ех! .. Ланцюг порвати я не можу …», показують, що «дно» чіпко тримає своїх мешканців, і нічліжників не можуть вирватися з його обіймів, як би не намагалися.

П’єса закінчена, але на головні питання: в чому правда життя і до чого має прагнути людина, Горький не дає однозначної відповіді, надаючи вирішити це нам. Заключна фраза Сатіна: «Ех … зіпсував пісню … дурень «- багатозначна і змушує задуматися. Хто дурень? Повішеним Актор або Барон, що приніс про це звістку?

Йде час, змінюються люди, але, на жаль, тема «дна» залишається актуальною і в наші дні. Через економічних і політичних потрясінь на «дно» життя йде все більше і більше людей. З кожним днем ряди їх поповнюються. Не треба думати, що це невдахи. Ні, на «дно» йде багато розумних, порядних, чесних людей. Вони прагнуть скоріше піти з цього царства темряви, діяти, щоб знову жити повноцінним життям. Але злидні диктує їм свої умови. І поступово людина втрачає всі свої кращі моральні якості, вважаючи за краще віддатися на волю випадку.

Горький п’єсою «На дні» хотів довести, що тільки в боротьбі суть життя. Коли людина втрачає надію, перестає мріяти, він втрачає віру в майбутнє. А для чого тоді жити?

На дні. Максим Горький. Скорочені твори з зарубіжної літератури, стислий переказ, короткий виклад змісту

Повернутися на сторінку Твори зарубіжної літери скорочено (шкільна програма)