Міфологія. АНТИЧНІСТЬ. Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО

Міфологія. АНТИЧНІСТЬ. Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО

Як антична література стала колискою всієї європейської літератури, так і давньогрецькі міфи стали підґрунтям літератури, скульптури, живопису, театрального мистецтва Стародавньої Греції.

Грецьке слово «міф» у дослівному перекладі означає слово, переказ, оповідь. Сукупність міфів називають міфологією, так само називають і науку про міфи.

Грецька міфологія виникла як спроба стародавніх греків пояснити появу життя на землі, причини виникнення стихійних явищ природи, перед якими людина була безсила; визначити його місце в навколишньому світі. У грецьких міфах відбилися різні нездійсненні для тих часів мрії людства: приборкання сил природи (подвиги Геракла та інших героїв), освоєння далеких земель і морів (подорожі аргонавтів й Одіссея), опанування повітряного простору (Дедал та Ікар), перемога над усіма хворобами і навіть смертю (міф про божественного лікаря Асклепія).

Створення міфів було першим кроком людини до творчості й пізнання світу й самої себе. Поступово з окремих сказань, що зародилися в різних областях грецької землі, склалися цілі цикли про долі героїв і богів. Усі ці легенди, міфи і пісні, що виконувалися мандрівними співцями — аедами1, із часом об’єднувалися у великі епічні поеми, такі як «Іліада» й «Одіссея» Гомера, «Теогонія» і «Роботи і дні» Гесіода і безліч інших, що не дійшли до нашого часу.

Найвідомішими циклами давньогрецьких міфів є троянський — про історію Троянської війни, фіванський — про місто Фіви та його правителів і міфи про аргонавтів — про подорож героїв на кораблі «Арго» в Колхіду по золоте руно.

Чимало поколінь письменників і художників черпали й досі черпають образи для своїх творів із грецької міфології. Наприклад, образ титана Прометея надихав і античних авторів (Есхіл «Прометей закутий»),- і письменників пізніших часів — Кальдерона, Вольтера, Гете, Байрона та ін. Згадаймо також і твори української літератури — поему «Кавказ» Тараса Шевченка, драму «Іфігенія в Тавриді» Лесі Українки, поему «Прометей» Андрія Малишка.

Неможливо переоцінити значення грецької міфологи для світової культури. Універсальна діяльність стародавніх греків забезпечила їм в історії розвитку людства місце, на яке не може претендувати жоден інший народ. Старогрецькі міфи можна назвати тим золотим фондом, який кожна освічена людина повинна мати у скарбниці своєї пам’яті.

Міфологія. АНТИЧНІСТЬ. Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО

Повернутися на сторіну Зарубіжна література. Підготовка до ЗНО