Злидні — злісні духи. Слов’янська міфологія

Злидні — злісні духи. Слов’янська міфологія

Злидень (Злидні) — в східнослов’янській міфології злі духи, маленькі істоти, які, оселившись за піччю (як домовий), залишаються невидимими і приносять будинку нещастя.
Злидні мають невизначено округлі контури. Це невидимі маленькі люди похилого віку – жебраки. Вони мають вигляд старої, злої і осоружної жінки.
Злидні — злісні духи, уособлення Недолі, нав’ї прислужники. Їх ще називають крікси або хмирі — болотяні духи, які тим небезпечні, що можуть пристати до людини, навіть вселитися в неї, особливо на старості років, якщо в житті людина нікого не любила і у неї не було дітей.

Злидень має не цілком певний вигляд (говорить, але невидимий). Він може обертатися чоловічком, маленькою дитиною, убогим старим. У святочній грі злидня втілює бідність, убогість, зимовий морок.
У будинку злидні найчастіше селяться за піччю, але люблять і раптово схоплюватися на спину, плечі людини, «їздити» на ній. Злиднів може бути декілька (до дванадцяти, що наводить на думку про зв’язок їх із трясовицями, яких було теж дванадцять). Проте, проявивши деяку кмітливість, їх можна переловити, замкнувши в яку-небудь ємність. Злидень — персонаж характерніший для південних повір’їв, південно-західних районів Росії.

Людина, у якої в будинку оселилися Злидні, ніколи не вибереться з убогості.
Від ЗЛИДНІВ можна позбавитися обманом: посадити їх в табакерку, коли ЗЛИДНІ біжать за хазяїном і попросять його понюхати тютюну, закопати їх; засадити у бочку, щоб їм було просторіше, і вивезти в чисте поле і тому подібне. Позбавившись від ЗЛИДНІВ, людина швидко багатіє, а якщо вселилася в будинок, де живуть ЗЛИДНІ, — грузне в убогості. Якщо хтось з жалості до злиднів або із заздрості до того, хто розбагатів, звільнить злиднів з ув’язнення, вони накинуться на нього, учепляться і вже не відстануть: Є українська приказка: «Просилися ЗЛИДНІ на три дні, та й вигнати не можна».
Позбавитися від Злиднів дуже важко, але можливо: їх можна переловити і куди-небудь замкнути, примусити Злиднів залізти в мішок, який кинути у болото або до ями і завалити каменем. Злиднів можна зв’язати і залишити на дорозі, і тоді вони перейдуть до того, хто їх звільнить.

Щоб не занести у будинок ЗЛИДНІВ, не можна мести віником від порогу, а якщо мести підлогу до порогу, можна вигнати ЗЛИДНІВ з хати. ЗЛИДНІВ можна убити кілком (як і іншу нечисту силу), після чого слід було кинути їх в трясовину і заткнути в ЗЛИДНІВ кілок, але якщо кілок витягнути, ЗЛИДНІ знову оживуть. ЗЛИДНІ часто згадуються в прокляттях.

Білоруський Злидень представляється Невидимою жінкою без язика, очей і вух, яка раніше була змією, або худою твариною з шерстю, що облізла. Українська Недоля може мати вигляд голої людини, дряхлого старого, розпатланої дівчини з обличчям старої, старої чорної, горбатої жінки у рваній сукні, каліки, дохлого собаки, голої кішки, зайця, сови, миші, птаха з великими крилами, яйця та ін. Недоля входить у будинок, не запитавши хазяїна, сідає на піч, гризе сухі кірочки і кутається в ганчір’я, тому що їй завжди холодно. Якщо у людини нещаслива доля, тобто Недоля, їй ні в чому немає вдачі, вона не вилазить з убогості, хоча і багато працює. У неї хворіють діти, не плодиться і дохне худоба, на її полі завжди буває поганий урожай.
Сербський аналог нещасливої долі — Несреча (букв.— «нещастя» і «незустріч») має вигляд сивої старої з каламутними очима. Серби вважають, що змінити свою долю неможливо: якщо людина нещаслива, їй нічим не можна допомогти. У сербській биличці розповідається, як багач, бажаючи допомогти своєму бідному сусідові, поклав для нього на мосту гаманець з грошима, але той перейшов через міст примружившись і не помітив грошей.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Доля — у східних слов’ян, персоніфікація індивідуальної людської долі, мислимої як частина загального блага, щастя. Подібне розуміння долі порівнянне з образом хліба, розділеного на частини.

Домовий  (Хазяїн, Сусідко, Доможил) — веселий дух будинку, хранитель домівки, незримий помічник хазяїв.

Домовик (Домовий, Хазяїн, Дедо, Дідусь) — «хатнє» божество, що, за повір’ям, опікується життям усієї родини, яка мешкає купно, під одним дахом.

Домовиха — дружина Домовика, яка в усьому допомагає своєму чоловікові, але особливо стежить за жіночими справами: приготуванням їжі і рукоділлям.

Злидні — злісні духи. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія