Злидні — злі духи. Слов’янська міфологія

Злидні — злі духи. Слов’янська міфологія

Злидні — у східнослов’янській міфології злі духи, крихітні істоти. Які, крадькома оселившись за піччю, приносять цьому будинку усілякі нещастя.
Яким би не було багатство хазяїна, воно швидко згине, і на місце достатку прийде страшна убогість. Збереглося прислів’я: «Просилися злидні в гості на три дні, а й в три роки не виживеш!». І справді: вижити їх майже немислимо, хіба що диво допоможе, поверне удачу в будинок.
Про походження злиднів — маленьких жінок-невидимок, без язика, очей і вух, — розповідають наступне. Дуже давно в одному болоті жила змія. Одного разу вона обвила за шию біса і стала його кусати. На крик біса вискочив Люцифер — сам Сатана — і кинув біса разом зі змією в киплячу смолу. Піднявся жахливий сморід, Люцифер витягнув змію, ударив нею себе по дупі — і стала змія злиднем. Замість душі у неї біс з горщиком, усередині якого різні мерзенності: їх-то злидні й роздають людям.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Воструха — дух, який мешкає в житлі, прадавній попередник Домовика. Живе він за піччю і вартує злодіїв.

Вриколак — у болгарській міфології невидимий шкідливий дух, що має вигляд велетня з одним величезним оком на лобі. Мешкає в покинутих будівлях, старих млинах, зруйнованих фортецях.

Гарцюки — чорні духи, підвладні Перуну, назва яких походить від «гарцювати» — гуляти, бігати на перегонки.

Дворовий — дух, який стежить за порядком у дворі і дворових прибудовах.

Злидні — злі духи. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія