Здухач. Слов’янська міфологія

Здухач. Слов’янська міфологія

Здухач — за сербськими і чорногорськими повір’ями, людина або тварина з демонічними властивостями, яка має здатність боротися з негодою, захищати свої угіддя від нападу інших атмосферних демонів. Під час сну душа Здухача-людини або Здухача-тварини покидає тіло і, вирушаючи на боротьбу з демонічними супротивниками, веде за собою вітри і жене градоносні хмари. Група Здухачів — захисники краю, поселення або навіть однієї сім’ї.
За зовнішніми ознаками Здухач — звичайна людина (чоловік, дівчина, новонароджений), яка при наближенні негоди впадає в сон, а її душа бореться з бурею, приймаючи вигляд вітру, орла, мухи. Прокинувшись знесиленим і втомленим, вона виявляє на собі рани, отримані під час битви. Про людину, яка несподівано померла, говорять, що вона була Здухачем. Від простих людей Здухачі відрізняються незвичайною силою (сербська приказка: «Сильний, як здухач»), здатністю спати глибоким, безпробудним сном; вони часто бувають сонливі, задумливі, дивакуваті; можуть ставати невидимими для звичайних людей. У них «легка рука», що приносить процвітання будинку і селу. Вважається, що Здухачі мають здатність до пророцтва. Деякі реальні історичні особи з героїчною долею уявлялися простому народу Здухачами.
В ролі Здухача нерідко виступають тварини: пастушачий собака, кішка, курка, кінь, вівця, баран, козел, віл, які видають звуки під час сну або поводяться неспокійно при наближенні негоди.
Здухачі відносяться до «добрих», «справедливих», «чесних» духів і зараховуються до святих і ангелів, з якими вони «часто зустрічаються». Але якщо Здухач віддає себе в розпорядження дияволові, то після смерті він може перетворитися на вампіра.
Літаючи в повітрі, Здухачі б’ються один з одним самостійно або цілим військом. Під час їх битви чується сильний свист вітру, ламаються дерева, а найсильніші зіткнення проявляються в різких поривах вітру, вихорах і руйнівних ураганах. Зброєю Здухачу слугують дернові лозини, гілочки, соломинки, тріски, пір’їнки, шкаралупи, соснові шишки, копиці сіна, обгоріла з обох боків лучина і поліна, вирвані з корінням дерева, мітли з току, веретена, домашнє начиння.
Зрідка зустрічаються повір’я про Здухача як про винятково шкідливого персонажа.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Наліт (Мрія) — літає ночами до людей, які сумують за покійникам, щоб винищити їх.  Мрія, або Наліт, може бути видима тільки для тих, кого вона відвідує, інші помічають лише сяйво.

Нічниці — нічні демони. Нападають головним чином на дітей (іноді тільки на новонароджених, до хрещення) і не дають їм спати. Нічниці — невизначеного виду істоти, невидимі або схожі на птахів, кажанів, черв’яків; привиди, блукаючі вогні; рідше — жінки з довгим волоссям у чорному одязі.

Обереги — магічні засоби, що оберігають людину і її світ (будинок, худобу, врожай, знаряддя виробництва і тому подібне) від потенційної небезпеки: нечистої сили, хвороб (у тому числі порчі), хижих тварин, змій, градових хмар і так далі.

Здухач. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія