Вій — персонаж української демонології. Слов’янська міфологія

Вій — персонаж української демонології. Слов’янська міфологія

Вій — персонаж української демонології — грізний старий з бровами і повіками до самої землі. Маючи величезні очі з важкими повіками, Вій вбиває своїм поглядом. Вій не може нічого бачити сам по собі, але якщо вдасться декільком силачам підняти йому брови і повіки залізними вилами, тоді нічого не може втаїтися перед грізним його поглядом: поглядом своїм Вій вбиває людей, руйнує і обертає в попіл міста і села. В етнографії висловлюється припущення, що саме з образом Вія пов’язано повір’я про зурочення — про те, що від поганого погляду усе гине або псується.
У одній з казок зустрічається згадка про те, що Кощію Безсмертному піднімають повіки сімома вилами.
Існує два припущення про походження імені Вія: перше — українське слово «вії» і друге — із словом «витися», оскільки образ Вія нагадує якусь рослину: ноги його обвиті коренями і увесь він вкритий засохлими шматками землі.
Афанасьєв бачить у ньому відображення давнього і могутнього божества слов’ян, саме бога-громовика.
Відома обробка переказу про Вія Гоголем. Згідно з дослідженням Д. Молдавського, ім’я Вія виникло в Гоголя внаслідок фонетичного зміщення імені міфологічного володаря пекла Нія і слів «вія» і «повіка».
Також, у деяких творах Вій не вбиває поглядом, а швидше знімає дії усіх оберегів від нечистої сили. Він є ніби провідником, а не самим убивцею.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Марцана — богиня смерті усіх живих істот, крім людини: її жертви доставляють людям багаті плоди полювання, риболовлі і звіроловства.

Мокоша (Макош, Цариця Води, Водяниця, Мати Коша) — давньоукраїнська богиня родючості, жіночого рукоділля, мистецтва і води. Заступниця вагітних і породілей.

Морена (Морана, Марена, Моржана, Кістлява, Смертушка) — Берегиня, Темна Богородиця і Велика Мати Божа, жіноча іпостась Сварога в Нав’єму світі, Закон Перевтілення, дружина Чорнобога, Богиня безплідної дряхлості, смерті і хвороб у світі Яві і у той же час Богиня вічної молодості і безсмертя у світі Наві.

Вій — персонаж української демонології. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія