Триглав — вище божество. Слов’янська міфологія

Триглав — вище божество. Слов’янська міфологія

Триглав. Згідно з істориком Еббоном, вище божество. В історика Герборда він володарює над трьома світами — небом, землею і підземним світом, причетний до ворожіння за допомогою чорного коня. Те, що йому присвячений чорний кінь, а Білобогу-Свентовиту — білий, але обряд схожий; а також те, що на Збручському кумирові є трьохлике божество в нижньому ярусі, наводить нас на думку, що германські автори назвали так Чорнобога. У західних слов’ян багато божеств багатоголові і багатоликі, проте лише одне іменується з урахуванням «голів», мабуть як вказівка на владу у трьох світах. Немає серед імен ні Семиглава, ні П’ятиглава і т. п. З «Життєпису Оттона Бамбергського» дізнаємося про існування в городі Штетині «трьохглавого зображення божества, яке мало на одному тулубі три голови и називалось Триглавом». Відомо, що у нього три голови були цапині, що вказує на зв’язок із нижнім світом і Велесом.
Однак вважають, що Триглав — це не окремий бог, а уявлення про єдність трьох. За середньовічними польськими джерелами, це трьохголовий велетень, з якого твориться мир шляхом відрубування йому голови Богом. Таким чином, появляються Чорнобог, Білобог і деякий Хамбог, який асоціюється з червоним кольором.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Лихоманка  — дух, який взимку або ранньою весною, вириваючись зі світу Наві, вселяється в людей і при цьому починає їх трясти, розслабляти людські суглоби і ламати кістки.

Лісовик (лісовий, лісун, лісник) — дух лісу в слов’янській міфології. Мешкає лісовик в кожному лісі, особливо любить ялинкові.

Літник — божество теплих літніх вітрів. Син Стрибога.

Триглав — вище божество. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія