Шутовка — водяна діва. Слов’янська міфологія

Шутовка — водяна діва. Слов’янська міфологія

Шутовка — водяна діва в міфології російської півночі.
Ця назва для русалок вживана в уральських козаків, у Володимирській губернії і в інших місцях. Шутовка означає власне дружина або донька блазня, а блазнем називають евфемістично біса. Таким чином, назви шутовка і чортиця цілком однозначні.
За народними віруваннями (у Володимирській губернії), різні лісовики, водяні і русалки-шутовки є не хто інші, як звичайні «бувалі» (тобто давні) люди, на яких нібито тяжіє батьківське прокляття. Це ті самі люди, які померли і прокляті своїми батьками, і зокрема своїми «недобрими матерями».
Замогильне життя цих «проклятих людей» приречене на перебування тут на землі, в межах вод: озер, боліт і лісової гущавини. Уся різниця між ними і звичайними смертними полягає нібито в тому, що вони позбавлені вільного спілкування із звичайними людьми.
Спосіб життя цих приречених на вигнання бувалих людей цілком ясно в народі не зображений; відомо лише, що усі вони є ворогами звичайних смертних і всіляко намагаються заманити необережних у свій напівпекельний світ.
Всяка водяниця колись була дівчиною, але або сама потонула, ненавмисно, або була занапащена чиєюсь злою волею. Ті, які були хрещені і називаються шутовками, можуть через два або три роки вернутися до людей, особливо якщо не потонули, а були прокляті батьками і понесені на річкове дно нечистою силою. Ці називаються «прокляті», або «шутовки».
Вони вернуться додому, якщо хрещена людина надіне їм хрест на шию. Шутовки також виходять заміж за вподобаних їм смертних, які зуміють відчитати їх від закляття.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Баба — одне з найдавніших і найбільших божеств у прото-українців (кам’яний вік) та давніх українців (палеоліт, неоліт, енеоліт, бронзовий вік).

Бабай — злий нічний дух, старик з торбинкою або великим мішком, в який він нібито забирає неслухняних дітей.

Баган — Дух-покровитель рогатої худоби. Він охороняє тварин від хвороб, множить приплід, а у разі гніву свого робить самиць безплідними або вбиває ягнят і телят при самому їх народженні.

Шутовка — водяна діва. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія