Полудниця — недобрий дух. Слов’янська міфологія

Полудниця — недобрий дух. Слов’янська міфологія

Полудниця — недобрий дух, який породжується в полуденні години Сонцем. Є причиною «сонячного удару» і непритомності від жари.
Полудниця — відноситься до берегинь поля або землі.
Народжуються і помирають разом з полем, до якого відносяться. Дух жаркого полудня, який наздоганяє тих, хто працює в полі опівдні (по народному звичаю опівдні слід було відпочивати).
Залишену в полі без нагляду дитину викрадає або ж може замінити своєю власною. Якщо зустріти Полудницю опівдні, то вона може почати загадувати загадки, якщо не розгадати — може залоскотати до напівсмерті. Незважаючи на приписувану Полудницям жорстокість, убити вони можуть тільки того працівника або подорожнього, який не дотримується звичаїв і живе життям грішним, не поважаючи богів. Вважається, що саме Полудницею може бути перевірений злодій або вбивця. Завдяки чуттю усіх берегинь, будь-хто міг довести свою невинність. Якщо він виживе після зустрічі з Полудницею, то бути йому на цьому світі. Існує багато способів оберігання від Полудниці при близькій зустрічі. Один із них — оскільки Полудниця після полудня зникає, пропонувалося відповідати їй довго, повільно, ретельно усе пояснюючи.

Якщо подорожньому треба було зупинитися біля поля, на якому були Полудниці, слід було залишити біля поля чашу медовухи і частину своєї трапези. Молитися і ввічливо спілкуватися з духами, якщо вони все-таки з’являться.

Полудниці представлялися у вигляді дівчат (іноді і юнаків) у білій прозорій сукні або кудлатої старої. Найчастіше з’являються на житніх полях під час жнив, звідси друга назва — «житнянки», «ржиці».

Можуть заманити мандрівника, уморити його міцним сном, після якого той може і не прокинутися, сам стаючи Полудницею.

Полудниці люблять танцювати, причому перетанцювати їх ніхто не може: можуть танцювати без втоми до вечірньої зорі. Якщо ж знайдеться дівчина, яка зуміє перетанцювати, то за переказами, Полудниця обдарує її небаченим багатим посагом.

Іноді вважаються одним із видів русалок, тому іноді їх називають «польові русалки». Проте деякі дослідники слов’янського епосу вважають Полудниць окремим видом духів, які взаємодіють з Польовим.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Курдуші — злі духи, які допомагають чаклунам і чародіям в їх роботі.

Ледачий — дух соломи, який весь запух від сну із соломою в голові. Його ніхто ніколи не бачив, тільки чутно, як він позіхає.

Лель — перший син Богородиці Лади, золотоволосий дух пристрасті, ніжності і любові.

Полудниця — недобрий дух. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія