Нічниці — нічні демони. Слов’янська міфологія

Нічниці — нічні демони. Слов’янська міфологія

Нічниці — у слов’ян нічні демони. Нападають головним чином на дітей (іноді тільки на новонароджених, до хрещення) і не дають їм спати. Нічниці — невизначеного виду істоти, невидимі або схожі на птахів, кажанів, черв’яків; привиди, блукаючі вогні; рідше — жінки з довгим волоссям у чорному одязі. Проникають у будинок через вікно або двері, пролізають під колискою, стоять у узголів’я або залізають в колиску; б’ють, щипають, смикають дитя, так що воно плаче і не може спати. Дають немовлятам груди і отруюють їх своїм молоком або самі смокчуть груди дитини. Нічниці також лазять вночі по пташиних гніздах, випивають яйця і душать пташенят. Нічницями стають після смерті жінки-відьми, які не мали дітей.
Із страху перед Нічницями матері остерігаються після заходу сонця залишати на дворі пелюшки, виходити з будинку і виносити дитину; не залишають відкритою і не гойдають порожню колиску, застосовують різні обереги колиски (рослини, голку і тому подібне); не купають дітей і не стирають пелюшок і білизни в «нічній» (що простояла ніч) воді.
Для позбавлення дітей від Нічниць купають їх у настої різних (що нерідко називаються «нічник, опівнічник» і тому подібне) рослин або обкурюють цими рослинами; роблять з ганчірок або пелюшок ляльок, ставлять їх по 2—3 на кожне вікно, підкидають в чужі вози на базарі і тому подібне. Вигнання Нічниць зазвичай супроводжується ритуальним діалогом, який вимовляють через поріг, вікно або піч жінки: одна робить ножем насічки на стінах або ллє окріп на гребінь, веретена, щітку, голки і тому подібне, кип’ятить воду в котлі, відрізує пасмо волосся у дитини, а мати дитини запитує: «Що ти робиш?». Жінка відповідає: «Виганяю (ріжу, парю, варю і т. п.) нічниці (крикс)». Мати завершує діалог: «Жени (вари, пар, ріж і т. п.), щоб їх ніколи не було (щоб вони ніколи не поверталися і т. п.)».

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Навія — міфічна потвора, що несла людям божевілля.

Наліт (Мрія) — літає ночами до людей, які сумують за покійникам, щоб винищити їх.  Мрія, або Наліт, може бути видима тільки для тих, кого вона відвідує, інші помічають лише сяйво.

Нічниці — нічні демони. Нападають головним чином на дітей (іноді тільки на новонароджених, до хрещення) і не дають їм спати. Нічниці — невизначеного виду істоти, невидимі або схожі на птахів, кажанів, черв’яків; привиди, блукаючі вогні; рідше — жінки з довгим волоссям у чорному одязі.

Нічниці — нічні демони. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія