Кощея — бог смерті. Слов’янська міфологія

Кощея — бог смерті. Слов’янська міфологія

Кощея (Кас’ян) — син Матері Землі, спочатку землеробський бог, потім — цар мертвих, бог смерті). Близький за функціями і міфологією до грецького Триптолема. Качка, як хранителька яйця, із смертю Кощея шанувалася його птахом. У православ’ї замінений злим святим Кас’яном, чий день відзначався 29 лютого.
Кас’ян на що не погляне — все в’яне.
Кас’ян на худобу погляне, худоба падає;
на дерево — дерево сохне.

Кас’ян на народ — народу важко;
Кас’ян на траву — трава сохне;
Кас’ян на худобу — скот дохне.

Кас’ян усе косою косить…

Цікаво, що Кас’яну підпорядковані вітри, які він тримає за всілякими замками.
Звертає на себе увагу спорідненість слів КОЦюба, КОШовий, КОЩея і КОШ-МАР. Кощ — «випадок, доля». Вважалося, що Чорнобог коцюбами ворушить вугілля в Пеклі, щоб з цієї мертвої матерії народилося нове життя. Є православний святий Прокіп Устюжський, який зображується з коцюбами в руках. Цей Святий, введений в ХІІІ ст., відповідальний за врожай, у нього три коцюби, якщо він їх несе кінцями вниз — врожаю немає, вгору — буде врожай. Таким чином, можна було передбачити погоду і врожайність.

Кощея в пізнішу епоху виокремився в самостійний космогонічний персонаж, який примушує живу матерію бути мертвою, пов’язаний з хтонічними персонажами типу зайця, качки і риби. Поза сумнівом, пов’язаний із сезонними омертвіннями, є ворогом Макоши-яги, яка проводить героя в його світ — кощне царство. Цікаво і ім’я героїні, що викрадається Кощеєм, — Марья Моревна (тобто, смерть смертна). Кощея — ще більша смерть, смерть-стагнація, смерть без відродження.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Кудельниця — у слов’янській міфології, жіночий дух, який мешкає в житі («Усі говорили, що в житі є кудельниця; дітей лякали: не ходіть, діти, в жито»), в лісах («говорили, що в лісах ходить кудельниця») і, можливо, у будинках. Буквальне значення слова Кудельниця — «пряха» і «льняниця» (від «кужіль» — «льон, льняна пряжа»).

Курдуші — злі духи, які допомагають чаклунам і чародіям в їх роботі.

Ледачий — дух соломи, який весь запух від сну із соломою в голові. Його ніхто ніколи не бачив, тільки чутно, як він позіхає.

Кощея — бог смерті. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія