Хованець. Слов’янська міфологія

Хованець. Слов’янська міфологія

Хованець (Годованець, Вихованок) — в слов’янській демонології дух, який збагачує хазяїна. Хованець уявляється у вигляді маленького хлопчика або курчати. За походженням Хованець пов’язаний з «заложними» покійниками: Хованцем стає викидень через 7 років після аборту; впродовж цього часу Хованець просить перехожих про хрещення.
Людина могла вивести для себе Хованця з яйця, знесеного півнем або чорною куркою, яке треба носити під лівою пахвою 9 днів, впродовж яких не можна умиватися, стригти нігті, молитися, хреститися. Якщо Хованця не доносити, то він замучить людину до смерті. Хованця можна купити, зрікаючись при цьому Христа і Богородиці, глумлячись над хрестом і іконами. Вважалося, що при купівлі і виведенні Хованця людина продає свою душу дияволові.
Хованець живе в будинку на горищі, живиться несолоною їжею, передусім пшеничним хлібом, молоком і цукром. Хованець забезпечує багатство своєму хазяїну, процвітання будинку і господарству, піклується про худобу. У будинку може бути декілька Хованців, які розподіляють між собою роботу, — один вартує будинок від злодіїв, інший піклується про пасіку, третій працює в полі і так далі. Якщо Хованець образиться на щось, наприклад, йому дадуть солону їжу, то він переб’є увесь посуд, може вибити хазяїну око і взагалі піти з будинку, забравши із собою і щастя, або замучить хазяїна так, що той повіситься.
Із смертю хазяїна Хованця зникає і багатство у будинку. Смерть такої людини дуже важка: за гуцульськими повір’ями, душу його Хованець відносить в пекло самому старшому дияволові, який зажене її в яйце, а з нього вилупиться ще зліший дух. Позбавитися від Хованця можна за допомогою священика, тричі освятивши хату, перекинувши Хованця через дах, віднісши його за дев’яту межу. Хованця, як і чорта, вбиває грім. Його можна вбити, ударивши з розмаху, але якщо Хованця після цього стукнути по голові буковою паличкою, він воскресне.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Баба — одне з найдавніших і найбільших божеств у прото-українців (кам’яний вік) та давніх українців (палеоліт, неоліт, енеоліт, бронзовий вік).

Бабай — злий нічний дух, старик з торбинкою або великим мішком, в який він нібито забирає неслухняних дітей.

Баган — Дух-покровитель рогатої худоби. Він охороняє тварин від хвороб, множить приплід, а у разі гніву свого робить самиць безплідними або вбиває ягнят і телят при самому їх народженні.

Хованець. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія