Хала — дракон або змій. Слов’янська міфологія

Хала — дракон або змій. Слов’янська міфологія

Хала — у південних слов’ян дракон або змій. Відомий в сербській, болгарській і македонській традиціях. Хала — величезний змій (іноді багатоголовий) завдовжки в 5—6 кроків, товстий, як людське стегно, з крилами під колінами і кінськими очима, або змій з величезною головою, що знаходиться в хмарах, і хвостом, що спускається до землі. Іноді має вигляд орла. У болгар є уявлення, що Хала — шестикрилий з 12 хвостами. Він може лягти на землю у вигляді густої мли або туману, що перешкоджає дозріванню хліба. Має величезну силу і ненаситність, є на чолі чорних хмар, градоносних хмар, приводить бурі і урагани і знищує посіви і фруктові сади. З халами борються св. Ілля, а також змії і здухачи, які охороняють родючість своїх полів і садів. Хали також б’ються за чарівний жезл і намагаються вразити один одного крижаними кулями, і тоді виблискує блискавка або б’є град. Поранений Хала може впасти на землю, і тоді його слід відпоювати молоком з дійниці або відра. У деяких локальних традиціях Хали, подібно до змій і здухачів, обороняють свої угіддя від нападу чужих Хал.
Хали можуть нападати на сонце і місяць, затуляти їх своїми крилами (тоді відбуваються затемнення) або намагаються їх пожерти (тоді від укусу Хали сонце, обливаючись кров’ю, червоніє, а коли переможена Хала, — блідне і сяє). Хали можуть, найчастіше напередодні великих свят, водити хоровод («коло»), і тоді піднімається вихор. Людина, захоплена таким вихором, може з’їхати з глузду. Хали іноді перетворюються на людей і тварин, при цьому бачити їх може тільки шестипала людина.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Чудь білоока — давній народ, який населяв північ Східної Європи до часу російського заселення. Чудь зображається як дикий народ («білоокі племена»), який жив грабіжництвом, іноді як велетні (на місці битв з Чуддю знаходять величезні кістки) і людоїди.

Шишига (або Лешенька) — маленька горбата істота жіночої статі в російському фольклорі, живе в очеретах, віддає перевагу дрібним річкам і водоймам.

Шутовка — водяна діва в міфології російської півночі. Всяка водяниця колись була дівчиною, але або сама потонула, ненавмисно, або була занапащена чиєюсь злою волею.

Хала — дракон або змій. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія