Дворовий — дух двору. Слов’янська міфологія

Дворовий — дух двору. Слов’янська міфологія

Дворовий — дух, який стежить за порядком у дворі і дворових прибудовах.
Дворовий буває досить злісний: дружить він тільки з собакою і козлом, а тих тварин, яких не злюбив, мучить нещадно. Тому тварина худне, не їсть, грива у неї сплутана, хвіст в реп’яхах, общипаний. Щоб злякати капосника, на стелі дворової будови вішають вбиту сороку — аж надто ненавидить Дворовий цього птаха.
Але краще все ж з Дворовим дружити: не тримати білих кішок і сивих коней (осоловілих і буланих він теж кривдить, а пестить і гладить тільки вороних і сірих). Якщо ж доводиться ввести в двір худобину «нелюбимої» масті, то вводять її обов’язково через овчинну шубу, розстелену у воротах шерстю вгору.

Не любить Дворовий дитинчат телят і овець, тому новонароджених необхідно швидко занести в хату і сунути їх головою в гирло печі: «подомлити», зріднити з будинком. Тепер Дворовий повинен узяти на себе турботу про тварину.

Тих, хто зуміє догодити Дворовому, чекає вдача за вдачею: купує він дешевше за усіх, продає з прибутком, жито його цвіте неушкоджене, в той самий час як у сусідів побите градом і так далі. Дворовий і Лісовикові не дасть потішитися в господарському саду і взагалі протидіє будь-якій недобрій силі.

Інший варіант викладу

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гризачка — міфічна потвора, що несла людям хворобу серця.

Громислав — велетень-землевпорядник, який допоміг Сварогу-творцеві у створенні планети.

Дабог — в південнослов’янській міфології міфологізований образ земного царя («цар на землі» в сербській казці), який протиставляється Богові на небі.

Дворовий — дух двору. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія