Барабашка — хуліганський домашній дух. Слов’янська міфологія

Барабашка — хуліганський домашній дух. Слов’янська міфологія

Барабашки зустрічаються в міфологіях різних народів і зокрема в слов’янській міфології — це хуліганські домашні духи. Наповнюють квартиру дивними звуками, крадуть речі; відмовляються спалахувати сірники, зате веселим полум’ям ні з того ні з сього палахкотять чоботи. Значить, барабашка вийшов на полювання.
Різні неприємності створювали істоти абсолютно особливі: прокляті діти. Народ свято вірував, що варто було легковажним батькам проклясти своє чадо, то воно рано чи пізно або пропаде, або помре без видимих причин. Але насправді усе було не так просто: виявляється, прокляті батьками діти відносилися деякими потойбічними старичками в повну невідомість. Таємничі дідусі піклувалися про них, як про рідних, але наставав день, і доводилося дітям повертатися на світ божий. Немовлята, перетворюючись хто на кого здатний, селилися в якому-небудь будинку і бралися за свою шкідливу справу.
Розповідають про одну таку прокляту дівчинку: вона не лише пустувала нишком, але на додаток нерідко у своєму колишньому людському обличчі виходила грати з однолітками. Учувши недобре, діти запитали: «Та ти ж померл?а» — «Ні, я не померла. Я в тому будинку живу — то під лавкою, то за піччю». Так таємне стало явним: мешканці пригадали, що колись вповзла в їх будинок змія, і якраз з тих самих пір і почалося неподобство: літали речі, даремно лилася вода, личаки опинялися в горщику з щами, а щи — налитими у валянок… «Так це усе ти витворяла?» — неприємно здивувалися діти. «Я, тому що ви мене не любите. Давайте мені пом’якше спати, ставте поїсти та одежинку підберіть» — поставила умови потойбічна проклята дівчинка. Хазяї погодилися, і стали вони всі разом жити-поживати та добра наживати… Казка — не казка, але явище «полтергейсту» пояснене цілком логічно і навіть запропонований спосіб боротьби з ним.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Ржаниця (Ржиця) — подібність Полудниці, тільки живе вона в житі. Із злісних мотивів може сплести декілька стебел жита, і тоді поле вважається проклятим.

Русалки (Мавки, Лоскітниці) — водяні божества. За народними уявленнями, Русалки — жінки та діти, які померли неприродною смертю (серед них чимало самогубців).

Руслан Лазарович (Руслан, Уруслан Залазарович) — герой староруської книжкової казкової повісті і фольклору.

Барабашка — хуліганський домашній дух. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія