Аука — дух лісу. Слов’янська міфологія

Аука — дух лісу. Слов’янська міфологія

Аука  — маленький, пузатенький, з надутими щоками незначний дух лісу, який не спить ні взимку, ні літом і любить морочити людину. Аука, в слов’янських відданнях і повір’ях, лісовий дух, споріднений Лісовикові, який ніколи не спить і завжди не проти пожартувати над випадковим перехожим або грибником, який заблукав.
Живе він у хатинці, що проконопачена золотим мохом, вода круглий рік з талого льоду, помело — ведмедяча лапа.
Так само, як і Лісовик, любить балагурити, пустувати і жартувати, людей по лісу водити, але нерідко може і злякати. Крикнеш в лісі — з усіх боків «аукатиметься».
Взимку йому особливе роздолля, коли Лісовики сплять. Того і дивися, заведе в глушину або бурелом, вселить надію на порятунок, а сам водить людину до тих пір, доки не стомитися його жертва і не засне солодким морозним сном, про усе забувши. Аука не лише відводить з дороги людей, але і плутає сліди і відводить людину далеко убік від проїжджої частини.
Щоб не потрапити у біду, слід уважно прислухатися і по голосу відрізняти знайому людину від лісової нечисті. Також можна промовити улюблену приказку усіх Лісовиків: «Йшов, знайшов, втратив». Але один раз на рік усі способи боротьби з лісовими духами непридатні — 4 жовтня, коли Лісовики бісяться. Проте, незважаючи на таку характеристику, Аука дуже добродушний, якщо перечитати старовинні оповіді, в цьому можна легко переконатися.
Широко відома народна приказка до цього дня, де згадується цей лісовий дух:
«Як аукатиметься — так і відгукнеться».

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Лешачиха (Лешиха, Лесовиха) — дружина лісовика, яка має вигляд звичайної жінки з розпатланим волоссям, в яке вплетені зелені гілки. Лешихи — це душі занепащених дівчат, які були прокляті батьками або підняли на них руку.

Лихо (Хвацько Однооке) — зосліпу кидається на кого попало, не розбираючи ні багатого, ні бідного, ні правого, ні винуватого. Лихо — втілення нерозбірливості, несправедливості долі, року.

Лідниця — міфічна потвора, що несла простуду, відморожувала людям кінцівки тощо.

Аука — дух лісу. Слов’янська міфологія

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія