Анчутка — злий дух. Слов’янська міфологія

Анчутка — злий дух. Слов’янська міфологія

Анчутка (в східнослов’янській міфології) — злий дух, одна з російських назв чортенят, яка ймовірно походить від назви балтійської качки (anciute — «маленька качка»). Анчутка пов’язаний з водою і в той же час літає. Іноді Анчутками називають водяних, болотяних. Звичайні його епітети — «безп’ятий» («безп’ята»), «роговий», «безпалий», — означають належність до «нечистої сили».

Анчутка  — маленька, чорна, хвостата, іноді рогата, а іноді до того ж волохата або зовсім лиса дитина Банника і Кікімори. Анчутки бувають банні, польові і болотяні. Сучасна назва — Біс.

У слов’янській міфології анчутка з’являється в образі злого духу, одного з представників бісів.

Існують два види Анчуток — польові і банні. Відповідно, перші мешкали в полі, в кожній рослині, а інші — в лазнях. Польові анчутки — це дуже маленькі істоти, які називаються за рослиною, в якій мешкають.

Банні анчутки були волохаті, лисі, вміли змінювати свій зовнішній вигляд. На відміну від польових родичів, банні анчутки вважалися більше злісними по відношенню до людини. Передбачалося, що в кожній лазні живе анчутка. Він лякає людину страшними стогонами, доводячи її до затьмарення розуму.

По одній з легенд, анчутка перебуває в служінні у Водяного. Водний анчутка найшкідливіший з усіх видів цієї нечисті. Вважалося, що якщо у людини, яка купається у водоймі, звело судомою ногу, то це анчутка за наказом Водяного хапає за ноги і намагається потягнути на дно. Для захисту від такої напасті треба було завжди мати при собі булавку, тому що анчутка дуже боїться заліза, як і уся нечиста сила.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Волкодлак — Волкодлак, вурколак, перевертень, в слов’янській міфології — людина, яка має здатність перетворюватися на вовка, для чого їй треба перекинутися через пень або вбити в землю осиковий кілок чи ніж.

Волх (Волх Всеславич, Вольга) — міфологізований персонаж руських билин, володар чудодійних вовкулацьких властивостей.

Волхви (жерці, ведуни і ведуньї, віщуни і віщунки) — пророки, провісники, які знають минуле, сьогодення і майбутнє. Давні служителі руських богів.

Вук Вогнезмій — у повір’ях сербів — дивовижний герой, що обертається вовком.

Анчутка — злий дух, СЛОВ’ЯНСЬКА МІФОЛОГІЯ

Повернутися на сторінку слов’янська міфологія