Скандинавські боги Вани — боги родючості. Германо-скандинавська міфологія

Скандинавські боги Вани — боги родючості. Германо-скандинавська міфологія

Вани (у скандинавській міфології) — боги родючості. Жили вони у Ванахеймі, далеко від Асгарда, обителі богів-асів. Вани мали дар передбачення, пророцтва, а також володіли мистецтвом чаклунства. Окрім цього, їм приписувалися кровозмісні зв’язки між рідними братами і сестрами. До ванів відносили Ньєрда і його потомство — Фрейра і Фрейю.
У давніх легендах розповідалося про війну, яка поклала край золотому століттю. Приводом для першої війни був вчинок злої чаклунки Хейди, що прийшла в поселення асів, які забили чаклунку списами і намагалися тричі спалити її на вогнищі, але злочинниця знову воскресала із попелу. Початок війні належав проводирю асів Одіном, який метнув свій спис у напрямі ванів. Боги родючості пішли в наступ на небесне селище асів, але аси виявилися сильніші, і боротьба закінчилася обміном заручниками. Війну асів і ванів можна інтерпретувати як боротьбу за священний мед, який утілював в собі деякий космічний принцип усвідомлення життя. За переказами, Вани вважалися хранителями священного меду.
Вани послали в Асгард бога моря Ньєрда і його дітей, близнюків Фрейра і Фрейю, а разом з ними Квасіра, мудрого чоловічка, створеного із слини богів, які на знак примирення між асами і ванами плювали в глек. Аси теж відправили до Ванахейму заручників: Хеніра, брата бога Одіна, який дарував першим людям почуття, і мудрого Міміра. Спочатку Хенір і Мімір були привітно прийняті ванами, але незабаром ті дійшли висновку, що на обміні з асами вони програли. Нерішучий Хенір не міг і слова сказати, якщо поруч не було Міміра. Вани вирішили, що Мімір є не лише голосом Хеніра, але і його розумом. Розгнівані, вони відрубали Міміру голову і відіслали її асам. Одін набальзамував голову нещасного, потім прочитав над нею заклинання, що повертає дар мови.
Згодом Одін доручив голові Міміра стерегти чарівне джерело під коренями світового дерева Іггдрасіль. Бажаючи отримати частину знань Міміра, Одін віддав йому одне око за дозвіл попити з джерела мудрості. Перед останньою битвою богів і чудовиськ, Рагнарек, Одін повинен піти до джерела і там виклопотати ради у голови Міміра.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аси — основна група богів на чолі з Одіном, які любили, воювали і вмирали, оскільки, подібно до людей, не мали безсмертя. Ці боги протиставляються ванам (богам родючості), велетням (етунам), карликам (цвергам), а також жіночим божествам — дісам, норнам і валькіріям.

Бальдр — юний бог з асів, улюблений син Одіна і Фрігг, богині землі і повітря. Прекрасного Бальдра називали мудрим і сміливим, а його любляча і ніжна душа випромінювала світло.

Брагі — бог-скальд, бог поезії і красномовства, син Одіна і велетки Гуннхольд, чоловік Ідунн, хранительки молодильних яблук.

Скандинавські боги Вани — боги родючості. Германо-скандинавська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія