Скандинавський бог Тюр — бог битви. Германо-скандинавська міфологія

Скандинавський бог Тюр — бог битви. Германо-скандинавська міфологія

Тюр (Тір, Тіу, Тіваз) (у германо-скандинавській міфології) — бог битви, син Одіна і його дружини Фрігг, один з прадавніх богів північних народів Європи. Його культ був тісно пов’язаний з культом Одіна, і їм обом приносили у жертву повішених. Ймовірно, спочатку Тюр був богом неба, чиї повноваження пізніше перейшли до Одіну і Тору.
Чарівний спис Одіна Гунгнір, що завжди влучає в ціль, міг колись належати Тюру, про що свідчить звичай вікінгів перед початком рукопашної сутички закидати списи за спини супротивників, а також останні археологічні знахідки прекрасно орнаментованих копій, присвячених «мудрому і найсміливішому богові» Тюру.
Один із міфів про Тюра пов’язаний з Фенріром. Цей жахливий вовк виріс таким сильним, що боги вирішили посадити його на ланцюг. Звичайні ланцюги не утримували звіра, а щоб Фенрір погодився надіти на себе чарівні ланцюги, Тюру довелося на знак довіри покласти йому в пащу свою праву руку.
Коли вовк зрозумів, що не в силах порвати узи, він відкусив руку, а боги довго сміялися над стражданнями Тюра. Пониження Тюра в ієрархії богів може бути пов’язане саме з каліцтвом. Подібний випадок стався і з кельтським богом Нуаду, який втратив руку в першій битві при Мойтурі і тому перестав очолювати Племена богині Дану. У останній битві перед кінцем світу Тюр бився з демонським псом Гармом, і вони убили один одного. У римській міфології ранньому образу Тюра відповідає Марс.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Альви — нестаріюча прекрасна раса, що має магію і живе, як і люди, або на Землі, або у світі альвів (ельфів). У пізніших міфах альви представлені в якості духів землі, родючості і нижчих природних духів. Світлим альвам (ельфам) було віддано царство Альвхейм, темним альвам (гномам) — царство Свартальфахейм, а карликам-цвергам земля Нідавеллір.

Ангрбода — інеїста велетка, подруга Локі, від якого у неї було троє дітей-чудовиськ: велетенський вовк Фенрір, світовий змій Ермунганд і хазяйка царства мертвих Хель.

Андварі — цверг, володар рокового золота і магічного кільця сили. Андварі дізнався про секрет зберігання золота Рейнських дів і зумів викрасти золотий скарб. Як князь цвергів, він змусив  підданих виготовити золоті скарби, а сам викував із золота чарівне кільце сили.

Скандинавський бог Тюр — бог битви. Германо-скандинавська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія