Скандинавський герой Сігурд. Германо-скандинавська міфологія

Скандинавський герой Сігурд. Германо-скандинавська міфологія

Сігурд (Зігфрід) («перемога») (у скандинаво-германській міфології) — герой, син Сігмунда і Сіглінд, вихованець чаклуна-коваля Регіна, брата дракона Фафніра, що стереже проклятий золотий скарб карлика Андварі. Саме Регін викував героєві меч Грам, яким Сігурд розітнув його ковадло. Коваль підбурював юнаку вбити дракона, оскільки сам прагнув оволодіти скарбами, роковим багатством, що приносить нещастя його володарю. Сігурд здолав дракона, але коли кров Фафніра потрапила Сигурду на язик, він став розуміти мову птахів і дізнався про задум коваля вбити його. Убивши свого названого батька і викравши скарб Фафніра, герой потрапив на вершину пагорба Хіндарфьялль, де покоїлася оточена вогняними щитами валькірія Брунхільд, приспана Одіном за те, що дарувала перемогу у битві не тому, кого обирав бог.
Пробудивши валькірію, Сігурд отримав від неї мудрі поради і обручився з нею. Але прокляття карлика-цверга Андварі як і раніше продовжувало приносити нещастя володарям скарбів і, зустрівшись з відьмою Грімхільд, Сігурд піддався її чарам. Відьма Грімхільд дала Сігурду напій забуття, і Сігурд, забувши про свою наречену, одружився на донці чаклунки красуні Гудрун (у германському епосі, Крімхільда). Коли пам’ять повернулася до нього, серце героя наповнилося стражданням, соромом і печаллю.
Тим часом до Брунхільд засватався брат Гудрун, король бургундов Гуннар. Але прекрасна валькірія дала клятву вийти заміж лише за того, хто здолає вогонь, що оточує її, а подібне було під силу тільки Сігурду. Сігурд погодився допомогти Гуннару. На час шлюбного випробування герой помінявся з Гуннаром виглядом і пройшов крізь вогонь замість нього. Брунхільд була вимушена вийти заміж за Гуннара, але згодом, коли обман розкрився, розгнівана Брунхільд зажадала від чоловіка вбити Сігурда. Гуннар за намовою дружини, що бажала відновити свою честь, а також, бажаючи оволодіти магічним кільцем сили, і його брат Хегні смертельно поранили Сігурда на полюванні. На смертному ложі, помираючи, Сігурд закликав до себе кохану Брунхільд. Не у силах винести розкаянь совісті, Брунхільд наклала на себе руки, щоб хоч в могилі бути поряд з коханим.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сігунн — вірна дружина бога вогню Локі і мати його синів, Нарі і Нарві. Незважаючи на усі злочини чоловіка, Сігунн залишилася вірна йому і полегшувала його страждання.

Скаді — богиня полювання, лижниця, дружина бога Ньєрда і донька велетня Тьяцці. Владна, сувора і примхлива богиня, саме вона помістила над головою Локі змію, що виділяє отруту.

Тор — бог грому, бурь і родючості. Він був одним із синів верховного бога Одіна і богині землі Ерд або Фьєргюн. Бойовий молот Тора, Мьєлльнір, служив богам захистом від велетнів і мав чарівні властивості: впливав на родючість і смерть, мав здатність повертати до життя і зміцнювати шлюби.

Скандинавський герой Сігурд. Германо-скандинавська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія