Скандинавський бог Локі — вередливий бог. Германо-скандинавська міфологія

Скандинавський бог Локі — вередливий бог. Германо-скандинавська міфологія

Локі (у скандинавській міфології) — вередливий бог, підступний шахрай з асів, любитель змінювати вигляд. Він розпочинав з витівок і пустощів, але з часом став втіленням зла і прискорив Рагнарек, загибель богів і всього світу. Локі не міг утриматися, щоб не зшахрувати і не поставити богів у скрутне становище. Проте його кмітливість часто виручала їх із смертельної небезпеки, узяти хоч би історію з викраденням хранительки молодильних яблук Ідунн. Саме Локі винен у смерті світлоносного бога Бальдра: він вручив спис  з омели сліпому богові Хеду. Іноді Локі, рятуючись, готовий був пожертвувати життям будь-якого бога, як у випадку з громовником Тором. Коли Локі заманив беззбройного Тора в чертог велетня Гейрреда, то лише позичені доброю велеткою Грід дивовижна палиця і залізні рукавиці врятували Тора від загибелі.
Локі обдурив приятеля лише тому, що така була ціна, призначена Гейрредом за його власне звільнення. Необачно вбивши Отра у вигляді видри, Локі намагався вмилостивити батька вбитого юнака, для чого йому довелося викрасти скарби злісного карлика-цверга. Той же Локі придумав ризикований план, як дістати молот Тора, якій вкрали карлики і потрапив в руки велетня Трюму. Підступний бог дізнався, що за молот велетневі треба віддати в дружини богиню родючості Фрейю, і вмовив Тора відправитися до Трюму в її одязі. Коли Трюм показав уявній нареченій молот, Тор вмить вихопив у нього свою зброю і уклав на місці усіх велетнів.
Боги мирилися з присутністю Локі в Асгарді навіть після того, як він влаштував вбивство сина Одіна, Бальдра. Але коли Локі на бенкеті у морського велетня Егіра став кепкувати і усіх ображати, терпінню богів прийшов кінець. Намагаючись вислизнути від розлючених гостей, Локі перетворився на лосося, але з висоти Асгарда Одін вгледів рибу, що сховалася у водоспаді. Локі схопили і зв’язали кишками його власного сина, а велетка Скаді, дружина Ньєрда, повісила над головою бога змію, що виділяла пекучу отруту, яка капала йому на чоло. Так він і чекав Рагнарек.
У останній битві богів і чудовиськ Локі повинен був очолити воїнство зла і зустріти смерть від руки бога Хеймдалля. Локі був одружений двічі, спочатку на велетці Ангрбоді, яка народила чудовиськ Фенріра, Ермунганда і Хель. Усі троє успадкували темні сторони характеру батька. Другою дружиною була Сігунн, від якої у нього було двоє синів, Валі і Нарві. Незважаючи на усі злочини чоловіка, Сігунн залишилася вірна йому і полегшувала його страждання, підставивши чашу під капаючу отруту. Але коли чаша наповнювалася і дружина відходила випорожнити її, отрута крапала на обличчя Локі, примушуючи його відчайдушно здригатися, що за повір’ями було причиною землетрусів.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Ермунганд — світовий змій, символ пітьми і руйнування, чудовисько, породжене велеткою Ангрбодою від бога Локі.

Тьяцці — велетень, маг, батько богині полювання Скаді. Тьяцці постійно докучав Одіну, Хеніру і Локі, які мандрували по Мідгарду.

Ундіни — жіночі духи води, що живуть у струмках, річках і озерах. Істоти, що відповідали в народних повір’ях ундінам, були жіночого роду, відрізнялися красивою зовнішністю, мали розкішне волосся, яке вони розчісували, на березі або гойдаючись на хвилях.

Скандинавський бог Локі — вередливий бог. Германо-скандинавська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія