Скандинавська богиня Ідунн — богиня-хранителька молодильних яблук. Германо-скандинавська міфологія

Скандинавська богиня Ідунн — богиня-хранителька молодильних яблук. Германо-скандинавська міфологія

Ідунн («оновлююча») (у скандинавській міфології) — богиня-хранителька дивовижних молодильних яблук. Її чоловіком був син Одіна, бог красномовства Брагі. Чарівну яблуню леліяли і охороняли три мудрі норни. Тільки богині весни Ідунн дозволяли вони збирати дивовижні плоди. Зі своєї невичерпної скриньки Ідунн роздавала золоті яблука, завдяки яким боги зберігали вічну молодість. Ці дорогоцінні дари хотіли викрасти велетні, що бажали позбавити богів їх сили і юності. Одного разу бог вогню Локі потрапив в полон до велетня Тьяцці, і в обмін на свободу пообіцяв викрасти у Ідунн золоті яблука. Повернувшись в Асгард, Локі розповів Ідунн про яблука, що нібито мали ще чудодійніші властивості і знайдені неподалік.
Довірлива богиня відправилася з ним до лісу, де у вигляді орла її очікував Тьяцці. Пазуристими лапами він схопив Ідунн разом з її яблуками і поніс в Етунхейм, землю велетнів. Втрата яблук відразу постарила богів, очі їх затуманилися, шкіра стала дряблою, розум ослаб. Над Асгардом нависла загроза смерті.
Врешті-решт Одін зібрав залишки сил і знайшов Локі. Погрожуючи йому смертю, він наказав зрадникові негайно повернути Ідунн і дивовижні яблука. Локі, обернувшись соколом, полетів у володіння Тьяцці, перетворив Ідунн в горіх і повернувся з нею додому. Велетень у вигляді орла пустився слідом за ними і спробував наздогнати утікачів, але, перелітаючи через високі стіни Асгарда, згорів в полум’ї розкладених на стінах вогнищ і перетворився на жменьку попелу. Локі повернув Ідунн її справжній вид, і вона роздала хворим богам яблука. Легенди про золоті яблука, символ молодості і плодючості, відомі в грецькій міфології (яблука Гесперид).

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Брісінги — таємничі власники дивовижного золотого намиста Брісінгамен, яке пристрасно бажала мати-богиня Фрейя. Щоб дістати його, вона заплатила своєю любов’ю усім чотирьом карликам — Альфрігу, Дваліну, Берлінгу і Греру, які виготовили прикрасу.

Валькірії — войовничі діви, які беруть участь в розподілі перемог і смертей у битвах, помічниці Одіна. Спочатку валькірії були зловісними духами битв, ангелами смерті, які отримували задоволення від споглядання кривавих ран. У пізніших скандинавських міфах образи валькірій романтизувалися, і вони перетворилися на дів-щитоносиць Одіна, дів із золотим волоссям.

Гейррод — інеїстий велетень, один з найгрізніших супротивників Тора, бога грому. Відомий міф про помсту Гейррода богам-асам за смерть Хрунгніра, могутнього інеїстого велетня, вбитого Тором на поєдинку.

Скандинавська богиня Ідунн — богиня-хранителька молодильних яблук. Германо-скандинавська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія