Скандинавська богиня Фрейя — богиня родючості, любові і краси. Германо-скандинавська міфологія

Скандинавська богиня Фрейя — богиня родючості, любові і краси. Германо-скандинавська міфологія

Фрейя (Фреа) («пані») (у скандинавській міфології) — богиня родючості, любові і краси, донька Ньєрда і сестра Фрейра. Найбільшою коштовністю Фрейї було намисто Брісінгамен, куплене нею за чотири ночі любові з карликами, які виготовили його. Краса блакитноокої богині підкорила безліч прихильників, включаючи Оттара, нащадка Сігурда, перетвореного нею у вепра, щоб завжди тримати у себе в Асгарді.
Фрейя — постійний об’єкт жадання етунів Трюму і Хрунгніра, будівельників Асгарда. Як і усі вани, вона розбиралася в магії і навіть могла літати. Наприклад, пролітаючи над землею, богиня розбризкувала уранішню росу і літнє сонячне світло, з її золотистих кучерів сипалися весняні квіти, а сльози, падаючи на землю або в морі, перетворювалися на бурштин.
Розшукуючи свого зниклого чоловіка Одру (можливо, іпостась Одіна), Фрейя у супроводі зграйки духів любові облетіла усі небеса. Проте вона пересувалася і на колісниці, запряженій ласкавими кішками. Так вона приїхала на похорони Бальдра.
У Фрейї, згідно з деякими міфами, є дві доньки — Хнос («коштовний камінь») і Герсімі («скарб»), а окремі джерела стверджують, що саме вона навчила богів Асгарда чарам і заклинанням ванів. У той же час вважалося, ніби Фрейя щодня ділить із Одіном загинувших воїнів, немов валькірія, що суперечить її характеристиці як богині з ванів і свідчить про змішування Фрейї з Фрігг.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фафнір — жахливий дракон, що стереже фатальний скарб Андварі, син чаклуна Хрейдмара. Жадібний Фафнір, вбивши власного батька, оволодів проклятим золотим скарбом карлика Андварі і перетворився на страшне чудовисько, щоб охороняти його.

Фенрір — велетенський вовк. Він був одним із трьох чудовиськ, яких породила на світло в лісі Ярнвід велетка Ангрбода від Локі.

Хель — володарка підземного царства мертвих Ніфльхель, одне із трьох чудовиськ, породжених велеткою Ангрбодою від бога Локі. У підземному царстві вона повновладна хазяйка, і навіть Одін не зміг змусити Хель повернути її улюбленого сина Бальдра. Саме володіння лютої Хель були запозичені християнськими богословами в середньовіччі для позначення і зображення пекла.

Скандинавська богиня Фрейя — богиня родючості, любові і краси. Германо-скандинавська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія