Скандинавський бог Бальдр. Германо-скандинавська міфологія

Скандинавський бог Бальдр. Германо-скандинавська міфологія

Бальдр (пан) (у скандинавській міфології) — юний бог з асів, улюблений син Одіна і Фрігг, богині землі і повітря. Прекрасного Бальдра називали мудрим і сміливим, а його любляча і ніжна душа випромінювала світло. Несподівано юнакові стали снитися зловісні сни, що провіщали смерть. Стурбований Одін осідлав свого восьминогого жеребця Слейпніра і відправився до царства мертвих. Чаклунка-провидець повідала йому, що Бальдр загине від руки власного брата, сліпого бога Хеда. Засмучений новиною, Одін повернувся в Асгард, але його дружина Фрігг вигадала, як врятувати Бальдра. Богиня обійшла всі дев’ять світів і взяла обіцянку у всіх істот і речей, що вони не принесуть її синові шкоди. Винятком став пагін омели, не взятий нею до уваги. В Асгарді усі, окрім бога вогню Локі, раділи порятунку юного бога. Розлючений позбавленням Бальдра від небезпеки, Локі обернувся старою і відправився в покої Фрігг, де з’ясував, що омела не присягала.
І коли боги бавилися метанням списів і каменів в Бальдра, що став невразливим, підступний Локі підсунув сліпому Хеду спис із омели. Спис пробив груди Бальдра, і бог впав намертво. Фрігг спробувала визволити сина з царства мертвих. На її прохання Хермод відправився викупляти Бальдра. Поки Хермод знаходився в дорозі, тіла Бальдра і його дружини Нанни, що померла від горя, перенесли на похоронну туру, підпалили і зіштовхнули до моря. У нижньому світі відважний Хермод знайшов брата, що зайняв високе становище серед мертвих.
Цариця підземного світу Хель, донька Локі, погодилася відпустити Бальдра, якщо все живе і мертве у дев’яти світах стане оплакувати його. У всі кінці світу були послані гінці, і незабаром ридали навіть камені. Лише стара велетка Текк відмовилася плакати, заявивши: «Нехай Хель залишиться те, що у неї є». Засмучені боги не відразу розпізнали у Текк злісного Локі. Так Бальдр назавжди залишився в царстві Хель. Міф про передчасну смерть світлоносного красеня-бога нагадує грецькі міфи про вмираючого бога Адоніса, що відроджується. Скандинави вірували, що відродження Бальдра станеться після дня Рагнарек, коли з моря підніметься нова зелена земля.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сігунн — вірна дружина бога вогню Локі і мати його синів, Нарі і Нарві. Незважаючи на усі злочини чоловіка, Сігунн залишилася вірна йому і полегшувала його страждання.

Скаді — богиня полювання, лижниця, дружина бога Ньєрда і донька велетня Тьяцці. Владна, сувора і примхлива богиня, саме вона помістила над головою Локі змію, що виділяє отруту.

Тор — бог грому, бурь і родючості. Він був одним із синів верховного бога Одіна і богині землі Ерд або Фьєргюн. Бойовий молот Тора, Мьєлльнір, служив богам захистом від велетнів і мав чарівні властивості: впливав на родючість і смерть, мав здатність повертати до життя і зміцнювати шлюби.

Скандинавський бог Бальдр. Германо-скандинавська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія