Чжан Тяньші — Чжан небесний наставник, головний маг і повелитель бісів. Китайська міфологія

Чжан Тяньші — Чжан небесний наставник, головний маг і повелитель бісів. Китайська міфологія

Чжан Тяньші (Чжан небесний наставник) (у китайській, даоській і пізній народній міфології) — головний маг і повелитель бісів. У основі образу міфічного Чжан Тяньші є уявлення про главу даоської релігії Чжан Дао-ліні, що жив у третьому столітті нашої ери, якому був присвоєний в п’ятому столітті почесний титул Тяньші.
У давні часи, коли в Китаї панувало шаманство, Тянь (небо), або хуан-тянь (царствене небо) було головним об’єктом шанування: воно і донині грає видатну роль в релігійних уявленнях народу. Небо, в китайській народній міфології, це зовнішній прояв сили розпорядника доль світу, або Шанді, з яким воно постійно змішується народом; це промисел, доля, що підтримує непорушність вічних законів, на яких ґрунтується порядок у всесвіті. Представником неба на землі є богдохан, що носить в цій своїй ролі найменування Сина неба (Тянь-цзи). Він єдиний посередник між людьми і небом, відповідальний перед останнім за благодіяння своїх підданих. Він один від імені усього народу має право здійснювати жертвопринесення небу, для чого в Пекіні влаштований особливий жертовник Тянь-тан.
Згідно з переказом, Чжан Дао-лін, подорожуючи країною, дістався до гір в повіті Сіньаньсянь провінції Цзянсі, де почав створювати ліки безсмертя. Коли ліки були готові, він прийняв їх і, хоча Чжан Дао-ліну було у той час шістдесят років, він перетворився на молоду людину; одночасно він отримав магічні таємниці твору і придбав могутність, завдяки якій міг виганяти бісів і перевертнів, а також проник в таємниці перетворень. Після цього Чжан Дао-лін вознісся на небо, залишивши своїм дітям і онукам твори з магії, заклинання, друк і дивовижний меч. За іншою версією, він, прийнявши півпігулки зілля, став земним безсмертним під ім’ям Чжан Тяньші.

Від імені Чжан Тяньші віками видавалися укази проти нечисті, що поширювалися всією країною. Як начальникові над усіма хтоничними силами Чжан Тяньші приписувалася влада над тваринами, що мешкають в землі, які можуть пошкодити могили предків, які особливо шанувалися в Китаї. Одночасно «спеціальністю» Чжан Тяньші вважалася і боротьба з отруйниками, тобто скорпіонами, зміями, отруйними павуками та іншою нечистю. Вважалося, що Чжан Тяньші підпорядковані також п’ять громів, які за його наказом вбивають нечисть, тому на картинах навколо фігури Чжан Тяньші малювалися п’ять вогнедишних барабанів — символів цих громів. Оскільки функції Чжан Тяньші близькі функціям начальника над бісами Чжун Куючи, то їх зображення і атрибути нерідко змішувалися.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Чжі Нюй — донька небесного правителя Тяньді, яка асоціювалася із зіркою Ткалі із сузір’я Ліри. У пізній народній міфології Чжі Нюй шанувалася як богиня ткацького мистецтва і покровителька ткачів.

Шеньнун — бог землеробства. Вважалося, що у нього зміїне тіло, людська статура, бичача голова і ніс тигра; колір шкіри в колір трави.

Юйді — в китайській міфології верховний владика, якому підкорявся увесь всесвіт: небеса, земля і підземний світ, усі божества і духи. Давні уявляли його сидячим на троні в прекрасному імператорському халаті з вишитими драконами, в царському головному уборі, з нефритовою дощечкою у руці.

Чжан Тяньші — Чжан небесний наставник, головний маг і повелитель бісів. Китайська міфологія

Повернутися на сторінку Китайська міфологія