Китайський бог Паньгу — породження життєдайних сил всесвітом інь і ян. Китайська міфологія

Китайський бог Паньгу — породження життєдайних сил всесвітом інь і ян. Китайська міфологія

Паньгу (Паньку) (у китайській міфології) — першопредок, породження життєдайних сил всесвітом інь і ян. Міф про народження Паньгу оповідає, що на зорі часів всесвіт був деякою подібністю утримуваного курячого яйця. У міру росту Паньгу, впродовж довгих 18 000 років, світлий початок, білок (ян), утворило небо, а каламутний, жовток (інь), — землю. Щоб небо і земля не з’єдналися знову, Паньгу встав між ними, головою підпираючи небо, а ногами ступаючи на землю.
Впродовж 18 000 років відстань між небом і землею щодня збільшувалася на три метри. З такою швидкістю ріс Паньгу. Нарешті він, побачивши, що земля і небо вже не з’єднаються, помер. Дихання Паньгу стало вітром і хмарами, голос — громом і блискавкою, ліве око — сонцем, а праве — місяцем. Руки, ноги і тулуб утворили чотири сторони світу і гори, з крові і вен виникли річки і дороги.

Плоть стала деревами і ґрунтом, волосся на голові і борода — зірками небесними, волосся на тілі — травою і кольорами. Із зубів і кісток утворилися метали і камені, з поту — дощ і роса, з кісткового мозку — перли і нефрит. І нарешті, воші і інші паразити, що жили на його тілі, перетворилися на людей. Згідно однієї з пізніх версій, зміна дня і ночі відбувається, коли Паньгу відкриває і закриває очі. Інша версія міфу оповідає про те, що Паньгу народився з п’яти основних елементів і створив небо і землю різцем і молотом. Тому Паньгу найчастіше зображували з сокирою і зубилом у момент відділення ним неба від землі.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фенхуан — дивовижний цар-птах. Китайці вірували, що у Фенхуан, птаха з різноколірним пір’ям, дзьоб півня, зоб ластівки, шия змії, на тулубі візерунки, як у дракона, риб’ячий хвіст, попереду вона як лебідь, ззаду як одноріг, а спина черепашача.

Чжан Тяньші — головний маг і повелитель бісів, небесний наставник. У основі образу міфічного Чжан Тяньші є уявлення про главу даоської релігії Чжан Дао-ліні, що жив у третьому столітті нашої ери

Чжун Куй — повелитель демонів. Його зазвичай малювали червоною фарбою, що ловить демонів, малюнок вивішували з магічними цілями. Вважалося також, ніби Чжун Куй вершить правосуддя над душами померлих.

Китайський бог Паньгу — породження життєдайних сил всесвітом інь і ян. Китайська міфологія

Повернутися на сторінку Китайська міфологія