Китайська богиня Нюйва — божество, що «створило усі речі в світі». Китайська міфологія

Китайська богиня Нюйва — божество, що «створило усі речі в світі». Китайська міфологія

Нюйва (у старокитайській міфології) — жіноче божество у вигляді напівжінки-напівзмії, що «створило усі речі у світі». Згідно з міфами, Нюйва ліпила людей з глини, але оскільки робота була дуже складна і трудомістка, богиня стала опускати в глиняну рідину мотузок і, висмикуючи, струшувати її. З грудочок, що летіли на землю, вийшли предки людей бідних і низькородних. Знатні і багаті пішли від тих глиняних фігурок, які Нюйва зробила своїми руками.
Нюйва також є героїнею міфу про лагодження небозводу. Богиня розплавила різнокольорові камені і зміцнила ними небо, потім відрізала ноги у велетенської черепахи і підперла ними небеса з чотирьох сторін, встановивши космічну рівновагу і загальну гармонію. У парі з Нюйвою фігурує Фусі, обидва — у вигляді людинозміїв, причому хвости їх переплетені, що символізує подружню близькість.
Згідно з міфами, з’єднання брата і сестри, які врятувалися від всесвітнього потопу, — Фусі і Нюйви — в подружню пару сталося для відродження загиблого при катастрофі людства. У одному із міфів говориться про те, як у давнину селянин спіймав у клітину бога грози Лейгуна, і на землі негайно припинилися дощі. Коли на наступний ранок селянин пішов на базар за приправами, щоб приготувати блюдо з бога грози, його діти, дівчинка і хлопчик, порушили найсуворішу батьківську заборону, дали полоненому води. Він знову став могутнім і вирвався з клітини. У вдячність бог залишив дітям свій зуб і велів посадити його в землю. Через декілька годин із зуба виріс величезний гарбуз. Почався сильний дощ, і уся земля сховалася під водою. Діти врятувалися в гарбузі, а батько побудував човен. У ньому він разом з водою піднявся до небес і благав володаря неба припинити потоп.
Бог послухав його благання; вода зникла, човен розбився об землю і селянин загинув. Діти залишилися живі, оскільки гарбуз пом’якшив їх падіння.

Їх, єдиних, що пережили страшний потоп, називали Фусі. Юнак, що подорослішав, запропонував сестрі стати його дружиною і народити дітей. Спочатку вона рішуче відмовлялася, але потім поступилася за умови, що він зуміє наздогнати її. Так виник давній китайський шлюбний звичай: жених повинен наздогнати наречену. Згодом ця жінка прийняла ім’я Нюйва. Згідно іншої версії віддання, і чоловік і жінка хотіли одружитися і мати дітей, але повинні були отримати дозвіл богів, оскільки шлюб брата і сестри є кровозмішенням. На вершині гори кожен з них розпалив вогнище і дим вогнищ з’єднався; Фусі і Нюйва визнали це добрим знаком, і незабаром Нюйва народила шматок плоті. Фусі сокирою розрубав його на безліч маленьких шматків і по сходах підійнявся з ними на небо. Проте різкий порив вітру розніс шматки плоті по усій землі. Впавши, вони перетворилися на людей. Таким чином на землі з’явився людський рід.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Лунван — хазяїн водної стихії; йому підкорялися бог грому Лейгун, владика дощу Юйші і бог вітру Фенбо. Згідно з ранніми текстами, Лунван — істота, що виділяється серед інших драконів надзвичайними розмірами.

Жо — священне дерево, що росте за Південним морем на крайньому заході у гори Куньлунь.

Жо Шуй — особлива річка під горою Куньлунь, що поділяла царство живих і мертвих. Там жила власниця зілля безсмертя, правителька західного раю Сі Ванму.

Китайська богиня Нюйва — божество, що «створило усі речі в світі». Китайська міфологія

Повернутися на сторінку Китайська міфологія