Китайська богиня Чжи Нюй — богиня ткацького мистецтва. Китайська міфологія

Китайська богиня Чжи Нюй — богиня ткацького мистецтва. Китайська міфологія

Чжи Нюй (ткаля) (у китайській міфології) — донька небесного правителя Тяньді, що асоціювалася із зіркою Ткалі у сузір’ї Ліри. Перша згадка про неї міститься в оді «Великий Схід» з «Шіцзіна» («Книга пісень», XI—VII століття до нашої ери). Перекази про Чжі Нюй, вперше зафіксовані в творах третього століття нашої ери та існують в народі і до цього дня. Загальний зміст прадавніх версій зводиться до наступного: Чжі Нюй працювала цілий рік в небесному палаці і ткала з хмар небесну парчу. Батько пожалів її і видав заміж за Ню Лана (Волопаса), який асоціювався із зіркою Пастуха у сузір’я Орла.
Після заміжжя Чжі Нюй перестала ткати. Тяньді розсердився, наказав їй повернутися в батьківський будинок і надалі дозволяв бачитися з чоловіком лише раз на рік — сьомого числа сьомого місяця. Чоловіка її він оселив на зоряному небозводі на іншому березі Небесної річки (Тяньхе), відомої європейцям як Чумацький Шлях. У призначений день з усього світу зліталися сороки і утворювали міст через Небесну річку зі своїх хвостів, де і зустрічалися Чжі Нюй і Ню Лан. З давніх часів сьомий день сьомого місяця вважався в Китаї днем зустрічі закоханих. У інших версіях міфу цей сюжет розроблявся у дусі чарівної казки. У пізній народній міфології Чжі Нюй шанувалася як богиня ткацького мистецтва і покровителька ткачів. Образ Чжі Нюй надзвичайно популярний в китайській літературі, особливо в поезії.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Паньгу — першопредок, породження життєдайних сил всесвіту інь і ян. У міфі про народження Паньгу оповідається, що на зорі часів всесвіт був деякою подібністю вмісту яйця.

Сі Ванму — чудовисько з людською статурою, зубами тигра і хвостом леопарда, яке править демонами хвороб і відоме як божество епідемій; проте пізніше Сі Ванму з’являється як чарівне втілення жіночого начала, власниця зілля безсмертя, правителька раю безсмертних.

Фусі — першопредок і герой, брат і чоловік Нюйви. Давні вважали, що Фусі правив небом, а Нюйва — землею.

Чжуань Сюй — божество-першопредок, онук правителя центру Хуанді. Він доручив Чуну правити півднем, небом і духами, а північ віддав під владу духу Лі, доручивши йому правити землею і людьми.

Китайська богиня Чжи Нюй — богиня ткацького мистецтва. Китайська міфологія

Повернутися на сторінку Китайська міфологія