Китайські герої Басянь — символи удачі. Китайська міфологія

Китайські герої Басянь — символи удачі. Китайська міфологія

Басянь (Пасянь) («вісім безсмертних») (у китайській даоській міфології) — група героїв, символи удачі. Усі вони досягли безсмертя внаслідок досягнення дао, або «шляху». Першим досяг безсмертя Лі Тегуай («залізний костур»), учень засновника даосизму Лао-цзи. Лі, досягнувши безсмертя, відправився до священної гори, а повернувшись і виявивши, що його тіло ненавмисно спалили, увійшов до тіла померлого від голоду кульгавого бродяги. Лі не хотів жити в огидному тілі, але Лао-цзи переконав його не залишати життя і дав залізний костур.
Вважалося, що Лі Тегуай залучив до даоської доктрини Чжунлі Цюаня, другого із «восьми безсмертних». Згідно з одним із міфів, перед Чжунлі Цюанем розкололася стіна його житла, і він знайшов там настанови про те, як стати безсмертним. Чжунлі послухав їх і на хмарі злетів на небо, ставши вісником богів. Зазвичай його зображували товстим, лисим, з довгою бородою, інколи з віялом з пір’я або пальмового листя. Безсмертний Люй Дунбінь, побачивши віщий сон про марність усього земного, вирішив покинути світ і попрямував у гори.
Люй Дунбінь — засновник багатьох китайських сект і найпопулярніший безсмертний в китайській міфології. Ще один безсмертний, Хань Сянцзи, вважається учнем Люй Дунбіня, який узяв його на небо і показав персикове дерево з плодами безсмертя. Так Хань став безсмертним; його зображували з персиком, флейтою або букетом квітів. Безсмертний Цао Гоцзю був молодшим братом імператриці Цао, що жила в епоху Сун.
Одного разу він залишив двір і відправився у гори, щоб мати там подвижницький спосіб життя. Чжан Голао, також один із восьми безсмертних, — це старик, що жив за часів імператриці У з Танскої династії. Чжана, що приносить дітей бездітним і нареченим, нерідко зображували з персиками.
Лань Цайхе — безсмертний, якого китайці уявляли собі у вигляді дівчини або жінкоподібного чоловіка з кошиком квітів і фруктів.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гуаньді — бог війни, бог багатства, а також покровитель чиновників. Згідно з міфом Гуаньді прославився тим, що мав здатність відвертати демонів. Вважається, що у Гуаньді був реальний прототип — воєначальник Гуань Юй або Гуань Йо, що жив у III столітті нашої ери в смутні часи занепаду правління Ханьскої династії.

Гуаньінь — богиня милосердя і співчуття, іпостась чоловічого образу бодхісатви Авалокітешвари, відомого в Японії як Каннон; вона допомагала усім земним істотам досягти духовного осяяння. Гуаньінь — родопомічниця; іноді її зображували з дитиною на руках.

Жу Шоу — божество осені. Жу Шоу вважався також духом металу, а оскільки метал зв’язувався із заходом, те божество розміщували у західній частині храму.

Китайські герої Басянь — символи удачі. Китайська міфологія

Повернутися на сторінку Китайська міфологія