Прідері. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Прідері. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Прідері (в міфології валлійських кельтів) — син Пуйла, володаря Аннона, потойбічного світу, і нещасної красуні Ріаннон. Прідері був викрадений з колиски знехтуваними претендентами на руку Ріаннон і вихований вождем Теірнонам, який знайшов немовля у своїй стайні. Дружина вождя назвала дитину Гврі, «золоте волосся», але коли через сім років хлопчик повернувся в рідний будинок, Ріаннон дала йому ім’я Прідері («турбота»), тому що в його відсутність життя її було сповнене турбот і тривог. Неправдиво звинувачена у вбивстві сина, вона повинна була сидіти біля воріт замку Пуйла і розповідати перехожим про свій уявний злочин, а потім переносити їх в спокої чоловіка на власній спині.

Здавалося, подружжя було створене один для одного, але злі чари, частина прокляття, насланого на Пуйла, щоб допомогти його суперникові Гвавлу дістати руку Ріаннон, затьмарили цей союз. Маючи таке ж терпіння, як і красу, Ріаннон покірливо зносила усі знегоди.

Після смерті Пуйла Прідері успадкував його титул і не опирався весіллю матері і Манавідана, сина Лліра, валлійського бога моря. Під час весільного бенкету грянув грім, і усе затягнув туман. «Жодна людина не бачила іншого, хоча зала була яскраво освітлена». Коли чарівний туман розсіявся, в замку не залишилося ні душі, а навколо нього тягнулася пустинна земля. Люди, худоба і поля зникли.

Залишилися тільки Прідері з дружиною Кігфой, Манавідан і Ріаннон. Два роки вони живилися лише диким медом, рибою і дичиною. У зруйнованому замку Прідері знайшов золоту чашу, приковану чотирма ланцюгами до мармурової плити. Юнак хотів підняти її, але несподівано його руки прилипнули до чаші, і він раптом занімів. Ріаннон спробувала допомогти сина, але несподівано вони разом зникли в чарівному тумані, що поглинув їх.

Згодом з’ясувалося, що усі ці події також були пов’язані із закляттям, накладеним на їх рід смертельним ворогом Пуйла, батька Прідері. Тайну розкрив Манавідан, коли збирався повісити одну з мишей, що знищили його врожай пшениці. Тварюка виявилася дружиною Лліда, чародія, заклятого ворога Пуйла. Знищувати посіви їй допомагали воїни чаклуна, перетворені на мишей.

Прідері, владика Діведа, вторгся в Гвінед, щоб помститися Гвідіону, що вкрав у нього свиню. Суперечка, як було в звичаї у кельтів, повинна була вирішитися на поєдинку, але сили супротивників виявилися нерівні, оскільки Гвідіон насилав на Прідері чарівні ілюзії.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Кухулін — непереможний воїн, герой, центральний персонаж багатьох саг, чия запальність часто заподіювала горя йому самому і оточуючим. Матір’ю Кухуліна була Дехтіре, онучка бога Аонгуса, батьком бог Луг.

Лаег — в ірландській міфології колісничний Кухуліна. Кельти славилися мистецтвом вести бій на колісницях, майстерність Лаега зіграла велику роль в перемогах Кухуліна

Мельдун — один із найбільш знаменитих мандрівників. Про саги, що оповідають про подорожі і пригоди Мельдуна говорять, що в них зібрана «уся мудрість Ірландії».

Кельтська міфологія, Прідері

Повернутися на сторінку Міфологія кельтів