Непереможний воїн Кухулін. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Непереможний воїн Кухулін. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Кухулін («пес Куланна») (в міфології ірландських кельтів) — непереможний воїн, герой, центральний персонаж багатьох саг, чия запальність часто заподіювала горі йому самому і оточуючим. Матір’ю Кухуліна була Дехтіре, онучка бога любові Аонгуса. На весільному бенкеті в її кубок залетіла муха, і Дехтіре ненавмисно проковтнула її. На дівчину напав глибокий сон; їй приснився бог сонця Луг, який зажадав, щоб вона разом із п’ятдесятьма родичками обернулася птахами і йшла за ним в потойбічний світ. Через три роки зграя птахів з яскравим пір’ям повернулася в Емайн Маху, столицю Ольстера. Жителі почали стріляти по них з пращею, але не змогли потрапити ні в одну. Було вирішено зловити птахів вночі, коли вони заснуть. Несподівано замість птахів воїни виявили п’ятдесят жінок, і серед них Дехтіре, сплячих в дивовижній хатині.

Дехтіре принесла з собою дар потойбічного світу — сина на ім’я Сетанта. Суалтам Мак Рот, її чоловік, був такий щасливий знову бачити дружини, що усиновив хлопчика, майбутнього героя Кухуліна, якому батько Дехтіре, друїд Катбад, колись передбачив славу великого воїна. З дитинства Сетанта охоче вчився військовому мистецтву, але мало хто помічав, наскільки хлопчина сильний і хоробрий. Запізнившись на вечірку, яку коваль Ольстера Куланн влаштував на честь короля Конхобара Мак Несса, юний герой біля самих воріт був атакований лютим псом і зміг уникнути смерті, розтрощивши йому голову. Хазяїн горював, втративши вірного вартового, і Сетанта викликався служити замість собаки, доки не буде знайдена заміна. Куланн відхилив пропозицію, проте відтоді Сетанта отримав нове ім’я — Кухулін, «пес Куланна». Незважаючи на попередження Катбада, що тому, хто в певний день піде в перший бій, призначено коротке життя, Кухулін незабаром підняв зброю проти ворогів Ольстера, напівбогів Фойла, Фаннела і Туахелла, а також проти їх численних прибічників.

У цій битві Кухулін вперше увійшов до свого страхітливого бойового ражу. Повертаючись в Емайн Маху на колісниці, обвішаний скривавленими головами ворогів, Кухулін, все ще знаходячись в стані бойового сказу, почав крутити навколо фортеці і викликати на бій усіх підряд. На щастя, героя зупинила королева Ольстера, Мугайн. Вона відправила йому назустріч сто п’ятдесят жінок, які несли три величезні діжі з водою. Кухулін дозволив їм усадити себе у воду. Перша діжа попросту вибухнула, в другій вода закипіла, а в третій тільки сильно нагрілася. Так заспокоювали юного героя, що вперше пізнало смак крові.

Кухуліну подобалася Емер, донька підступного владики Фогалла, який порадив йому повчитися бойовій доблесті і мудрості у дивовижних наставниць Скатах, Уатах і Айфе із землі тіней. Скатах навчила героя його знаменитому бойовому стрибку але, побоюючись за життя Кухуліна, просила його не викликати на поєдинок її сестру Айфе. Проте Кухуліну хитрістю вдалося перемогти діву-воячку і провести з нею ніч. Йдучи, герой залишив Айфе кільце. Через роки, коли їх син Конлайх виріс, то відправився в Ольстер помірятися силою з тамтешніми героями. Гарячий і спритний, він легко впорався з Коналлом, молочним братом Кухуліна, який, не послухавши ради своєї дружини, також прийняв виклик сміливого юнака. Доля, проте, розпорядилася, щоб син помер від руки батька. Кухулін бився з могутнім юним незнайомцем.

Золоте кільце на пальці Конлайха, подароване Кухуліном його матері, надто пізно відкрило героєві ім’я власного сина. Кухулін набув слави непереможного воїна, коли захищав Ольстер від королеви Медб. Позбувшись підтримки богині смерті Морріган, після того, як відкинув її любов, Кухулін отримав жахливу рану в живіт, яку навіть Луг, його батько, не міг залікувати. Він помирав стоячи, прив’язавши себе до священного каменю. І негайно Морріган, богиня війни і смерті, у вигляді ворони всілася на його плече, а вороги відрубали Кухуліну голову і праву руку, залишивши тіло стерв’ятникам. Втрату захисника оплакував увесь Ольстер.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Нуаду — впливовий вождь і проводир Племен богині Дану (Туатха Де Данаан). Мав прізвисько Аргатлам, що означає «Срібна Рука».

Огма — сонячноликий бог красномовства, син бога знань Дагда. Огма зображався у вигляді старика, одягненого в звірину шкуру і озброєного палицею.

Сідхе — загальна назва богів племені богині Дану (Туатха Де Данаан), яким було відведено особливе володіння у потойбічному (підземному) світі після поразки від Синів Милий Еспейна.

Кельтська міфологія, Непереможний воїн Кухулін

Повернутися на сторінку Міфологія кельтів