Кельтський бог Дагда — хазяїн котла достатку. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Кельтський бог Дагда —  хазяїн котла достатку. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Дагда (гарний, добрий бог) (у міфології ірландських кельтів) — один із богів Племен богині Дану, хазяїн котла достатку. Дагда, персонаж багатьох давньоірландських легенд, втілював у собі риси, якими кельти наділяли всемогутніх представників царства мертвих, божих правителів світу. Дагда зазвичай зображували у вигляді велетня із величезною палицею, яку доводилося везти на возі. Одним кінцем своєї зброї він вражав ворогів, а іншим відроджував до життя мертвих. Жив Дагда на пагорбі Бруіг, а його дружиною була річка Воєн, яка ототожнюється в кельтській міфології із божеством. Існують варіанти кельтських легенд, в яких Дагда з’являється як бог, що протегує хорошим врожаям і має безмежну владу над явищами природи.

Так, згідно із відданнями, Дагда міг керувати грозою, блискавкою, градом, дощами і т. п. Мабуть, із цієї причини його ім’я іноді ставлять в один ряд з іменами богів війни і руйнування. У деяких міфах його називають «Єохаід, батько усіх», що свідчить про глибоку повагу, яку виявляли кельти до цього героя. Дагда вважали мудрим, всезнаючим чародієм і великим воїном. Він вимагав беззаперечного підпорядкування і вів Племена богині Дану у бій, вражаючи будь-кого, хто наважувався йому суперечити.

Напередодні другої битви при Мойтурі, під час новорічного перемир’я, він відвідав ворожий табір фоморів, де для нього приготували кашу з молока, борошна, сала, свинини і козлятини, якої вистачило б для п’ятдесяти чоловік.

Під страхом смерті фомори наказали Дагда усе це з’їсти, що він і виконав за допомогою величезного черпака. Випробування тимчасово перетворило Дагда на товстуна, але не перешкодило йому зайнятися коханням із фоморською дівчиною, що пообіцяла на знак вдячності обернути свою магію на користь Племен богині Дану.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Мельдун — один із найбільш знаменитих мандрівників. Про саги, що оповідають про подорожі і пригоди Мельдуна говорять, що в них зібрана «уся мудрість Ірландії».

Оісін — славний бард, син Фінна Макулла, мудреця і провидця. Його знаменита пригода пов’язана з Ніам, донькою бога моря.

Прідері — син Пуйла, володаря Аннона, потойбічного світу, і нещасної красуні Ріаннон.

Кельтська міфологія, Кельтський бог Дагда — хазяїн котла достатку

Повернутися на сторінку Міфологія кельтів