Кельтський бог Бран — бог потойбічного світу. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Кельтський бог Бран —  бог потойбічного світу. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Бран (у міфології валлійських кельтів) — ймовірно, бог потойбічного світу, син бога морів Лліра, правитель Британії. Бран мав здатність дивовижним чином переходити моря і переносити своє військо на власній спині. Він віддав свою сестру Бранвен заміж за ірландського короля Матолоха, не повідомивши її єдиноутробного брата Ефнізена, після чого ображений Ефнізен під час весільного бенкету, що відбувся в Уельсі, відрізав коням Матолоха губи, вуха і хвости. В результаті між ірландцями і британцями трохи не спалахнула сварка, але Бран зміг запобігти війні, подарувавши Матолоху чарівний котел. Цей чудовий котел з нижнього світу міг повернути людині життя, але не повертав мову. Повернувшись в Ірландію, Матолох не зміг переконати місцеву знать, що дар Брана є рівноцінною заміною скалічених коней. Тому Бранвен перестали визнавати королевою і послали на кухню, хоча вона встигла принести Матолоху сина і спадкоємця Гверна.

Тоді, дізнавшись про приниження сестри, Бран зібрав велике військо і відплив в Ірландію. У вирішальній битві британці вбили усіх до єдиного ірландців, але і від їх війська залишилося лише сім чоловік. Бран загинув від отруєної стріли. На смертному одрі він наказав соратникам відрізати йому голову, яка дорогою додому продовжувала їсти і розмовляти. У пізнішому доповненні до міфу говориться, що голова Брана Благословенного була доставлена в Лондон і похована лицем до Європи, сприяючи відображенню чужоземних набігів. Цілком імовірно, що слово «голова» було у валлійців одним із позначень владики потойбічного світу.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Тараніс — бог грому, блискавок і небесного вогню. Один із прадавніх кельтських богів доримського часу.

Тевтат — бог общини, племінного колективу, покровитель військової і мирної діяльності кельтів.

Цернунн — бог лісу і диких тварин і бог достатку. Можливо, Цернунн був владикою підземного царства та пов’язаний із циклами вмирання і відродження природи. Цернунн був найбільш колоритним міфологічним богом кельтів, що не піддався римській асиміляції.

Кельтська міфологія, Кельтський бог Бран — бог потойбічного світу

Повернутися на сторінку Міфологія кельтів