Боги і богині кельтів, кельтська міфологія. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Боги і богині кельтів, кельтська міфологія. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

1. Аонгус

Аонгус — бог любові, син батька богів і покровителя друїдів Дагда і богині води Боанд. У грецькій міфології йому відповідає Ерот.

2. Балор

Балор — одноокий бог смерті і чаклун, проводир потворних демонів-фоморів, що правили Ірландією до Племен богині Дану. Балор вражав ворогів смертоносним поглядом свого єдиного ока.

3. Бадб

Бадб — богиня війни, смерті і битв. Вважалося, що поява Бадб під час битви надавала воїнам відвагу і божевільну хоробрість, і навпаки відсутність богині викликала невпевненість і страх.

4. Беленус

Беленус — бог сонця. Беленус — гальський Аполлон, подібно до класичного бога, з яким він ототожнювався, мав функцію лікаря. Але особливо він шанувався як божий патрон теплих джерел.

5. Бран

Бран — бог потойбічного світу, син бога морів Лліра, правитель Британії. Бран міг дивовижним чином переходити моря і переносити своє військо на власній спині.

6. Бригід

Бригід — богиня лікування і родючості, що допомогла жінкам під час пологів. Дружина бога Бреса, який очолював Племена богині Дану. Культ її був поширений по усій Ірландії і Британії, де її гущавині називали Бригантія.

7. Гоібніу

Гоібніу — бог-коваль, належить до Племен богині Дану, який всього трьома ударами молота міг викувати прекрасний меч. Саме Гоібніу виготовив богам зброю, за допомогою якої вони отримали перемогу над демонами-фоморами.

8. Дагда

Дагда — один із богів Племен богині Дану, хазяїн котла достатку. Дагда, персонаж багатьох давньоірландських легенд, втілював у собі риси всемогутніх представників царства мертвих, божих правителів світу.

9. Дану

Дану — мати-прародителька, що дала ім’я расі прекрасних, але гнівливих богів Племен Дану, які правили Ірландією до приходу синів Миля. У валлійській міфології Дану відповідає Дон.

10. Діан Кехт

Діан Кехт — бог лікування, часто зображувався з величезною п’явкою або змією в руках. Діан Кехт виліковував будь-якого пораненого племені Дану, якщо тільки у нього не відрубана голова, не пошкоджений мозок і не зламаний хребет.

11. Домну

Домну — фоморська богиня, мати Індеха, царя фоморів. Зазвичай зображалася увінчаною оленячими або цапиними рогами, і в шкурах жертовних тварин. Більшість демонів-фоморів були вигнані з Ірландії, а частина демонічних істот, у тому числі і богиня Домну безповоротно сталі мешканцями підземного світу.

12. Езус

Езус —бог битв, що вимагав людських жертв, неодмінно повішених на дереві.

13. Керідвен

Керідвен — богиня родючості і мати потворних синів Афагдду і Морфана. Лицарі побоювалися вступати у бій із Морфаном, оскільки вважали, що подібну потворність може мати тільки Сатана.

14. Луг

Луг — бог світла, пов’язаний із солярним культом. Його завжди зображували молодим красивим воїном. У жилах Лугу текла кров фоморів, він онук одноокого ірландського бога Балора, вождя фоморів, які боролися з Племенами богині Дану за владу над Ірландією.

15. Мананнан

Мананнан — син бога морів Лера. Він отримав своє ім’я від назви острова Мен, розташованого в Ірландському морі на півдорозі від Ірландії до Британії. Мананнан також був божеством моря, чарівником і цілителем, владикою острова Блаженних, де жив в замку Емхайн.

16. Морріган

Морріган — богиня війни і смерті на полі бою, яка допомагала Племенам богині Дану. Морріган сприймають як окреме божество, і як триіпостасну богиню, яку ототожнюють з іншими богинями війни: Махой, Бадб і Немаін.

17. Немаін

Немаін (жахлива, злісна) — богиня війни. Разом із Бадб, Морріган і Махою вона оберталася на чарівну діву або ворона, яка перебувала над полі битви.

18. Немона

Немона  — одна із найдавніших богинь, яка була покровителькою домівки, верховною жрицею кельтських обрядів і богинею-захисницею общини кельтів.

19. Нуаду

Нуаду — впливовий вождь і проводир Племен богині Дану (Туатха Де Данаан). Мав прізвисько Аргатлам, що означає «Срібна Рука».

20. Огма

Огма — сонячноликий бог красномовства, син бога знань Дагда. Огма зображався у вигляді старика, одягненого в звірину шкуру і озброєного палицею.

21. Сідхе

Сідхе — загальна назва богів племені богині Дану (Туатха Де Данаан), яким було відведено особливе володіння у потойбічному (підземному) світі після поразки від Синів Милий Еспейна.

22. Садб

Садб — богиня, що втілює лагідність, кохана Фінна Маккула, проводиря фіана, дружини Верховного короля. Садб, по волі злісного друїда вимушена була велику частину життя провести в лісі у вигляді олениці.

23. Тараніс

Тараніс — бог грому, блискавок і небесного вогню. Один із прадавніх кельтських богів доримського часу.

24. Тевтат

Тевтат — бог общини, племінного колективу, покровитель військової і мирної діяльності кельтів.

25. Цернунн

Цернунн — бог лісу і диких тварин і бог достатку. Можливо, Цернунн був владикою підземного царства та пов’язаний із циклами вмирання і відродження природи. Цернунн був найбільш колоритним міфологічним богом кельтів, що не піддався римській асиміляції.

Кельтська міфологія, Боги і богині кельтів

Повернутися на сторінку Міфологія кельтів