Кельтський бог Балор — одноокий бог смерті. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Кельтський бог Балор —  одноокий бог смерті. КЕЛЬТCЬКА МІФОЛОГІЯ

Балор (в ірландській міфології кельтів) — одноокий бог смерті, проводир потворних демонів-фоморів, що правили Ірландією до Племен богині Дану. Балор вражав ворогів смертоносним поглядом свого єдиного ока, в яке в дитинстві потрапили пари чарівного зілля, що варилося для його батька Доту. Під час битви повіку бога підводили четверо слуг. Балору судилося загинути від руки онука, і, щоб уникнути смерті, він заточив свою єдину доньку Етлінн у вежу на острові Торі біля північно-західних берегів Ірландії.

Але Кіан, син бога-лікаря Діан Кехта, зумів проникнути до Етлінн, і вона народила Луга, бога сонця. Бог-коваль Гоібніу, брат Кіана, врятував немовля від люті Балора. Рокова зустріч вже дорослого онука і діда відбулася під час другої битви при Мойтурі, останній битві між фоморами і Племенами богині Дану.

Ніхто не міг витримати смертоносного погляду Балора, навіть Нуаду, проводир Племен богині Дану, володар дивовижного, разючого без промаху меча. Племена богині Дану вже були близькі до поразки, коли Луг помітив, що око Балора закривається від втоми. Щоб завдати вирішального удару, Лугу довелося пробратися крізь бойові порядки ворога на одній нозі, із закритим оком, наслідуючи одноногим фоморам і одноокому Балору.

Луг із чарівною пращею підкрався до циклопа і метнув камінь з такою силою, що око Балора вилетіло з іншого боку його ж голови. І вже фомори стали випробовувати на собі руйнівну силу цього погляду. Балор загинув, а Племенам богині Дану вдалося розгромити фоморів і вигнати їх з Ірландії. Перемога ознаменувала прихід до влади покоління молодих богів із Племен богині Дану.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Домну — фоморська богиня, мати Індеха, царя фоморів. Зазвичай зображалася увінчаною оленячими або цапиними рогами, і в шкурах жертовних тварин. Більшість демонів-фоморів були вигнані з Ірландії, а частина демонічних істот, у тому числі і богиня Домну безповоротно сталі мешканцями підземного світу.

Езус —бог битв, що вимагав людських жертв, неодмінно повішених на дереві.

Керідвен — богиня родючості і мати потворних синів Афагдду і Морфана. Лицарі побоювалися вступати у бій із Морфаном, оскільки вважали, що подібну потворність може мати тільки Сатана.

Кельтська міфологія, Кельтський бог Балор — одноокий бог смерті

Повернутися на сторінку Міфологія кельтів