Японська богиня Укемуті-но Камі — діва-богиня великої їжі. Японська міфологія

Японська богиня Укемуті-но Камі — діва-богиня великої їжі. Японська міфологія

Укемуті-но Камі (У-гецу Хімено Камі, Ука-но Мітама, О-гецу Хіме) («діва-богиня великої їжі») (в японській міфології) — ім’я богині спочатку зустрічається як назва однієї з частин першого острова, народженого богами Ідзанакі і Ідзанамі при створенні ними країни Японії. Цей острів Іено футана («двоіменний») — «тілом один, а осіб має чотири, і у кожної особи є своє ім’я» («Кодзікі», сувій I). Проте надалі Укемуті-но Камі виступає як антропоморфне божество. У одному з міфів розповідається, що Сусаноо попросив у неї їжі, і богиня піднесла йому страви, які дістала у себе з носа, з рота, а також із заднього місця. Сусаноо, визнавши їжу спаплюженої, вбиває богиню.
У «Ніхонгі» цей міф фігурує в дещо зміненому варіанті: богиня Аматерасу, отримавши в спадок від свого батька, бога Ідзанакі, рівнину високого неба, наказує богові місяця Цукуйомі відправитися на землю, де, як вона чула, мешкає богиня їжі Укемуті-но Камі. Цукуйомі покоряється наказу і прибуває до богині їжі. Та «повертає голову в різні боки», і, коли обертає обличчя до країни (землі), з рота у неї виходить «їжа» (тобто, мабуть, варений рис), коли повертає голову до моря, з рота у неї виходять «істоти з плавниками широкими, з плавниками вузькими» (стійка для японської міфології метафорична формула для риб), а коли обертається до гір, з рота у неї виходять «істоти з грубою шерстю, з м’якою шерстю» (стійка міфологічна формула для звірів). Уклавши усе це на безліч підносів, богиня їжі Укемуті-но Камі піднесла їжу Цукуйомі. Проте той, не доторкнувшись до піднесених страв, в гніві заявив: «Ти годуєш мене їжею нечистою, огидною, яку виплюнула з рота»! і, оголивши меч, убив її.
У тілі вбитої богині народилася їжа: в голові — шовковичні черв’яки, в очах — рис-розсада, в носі — квасоля, в таємному місці — пшениця, в задньому місці — соєві боби. Усе це підібрало і перетворило на насіння божество Камімусубі («Ніхонгі», сувій I). Укемуті-но Камі виступає також в одному з міфів в якості матері багатьох божеств, і серед них — бога молодих жнив, богині молодих насаджень рису, бога зрошування полів, бога року пагонів та інших. У сучасній Японії зберігається народна віра у бога землеробства Угадзін, відносно якого висловлюється припущення, що це переосмислений образ Укемуті-но Камі.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Дзімму — перший правитель Японії, божий засновник імператорської династії, нащадок сонячної богині Аматерасу і онук Хікоко-но Нінігіно Мікото, чиї спадкоємці іменували себе тенно — «нащадки неба». Ім’я Дзімму придбав після смерті; вважається, що він правив близько 660 року до нашої ери.

Каннон — одне з найбільш популярних божеств в японській буддійській міфології. Каннон — милосердна заступниця, звернутися до якої по допомогу могла будь-яка людина. Зображення Каннон мали тисячу рук, причому вважалося, що кожною з них богиня рятувала грішника.

О-кунінусі (У-кенінусі-но Камі) — облаштовувач гарного життя людей, добрий бог-правитель. Він вважається нащадком Сусаноо і Кусінада Хіме.

Японська богиня Укемуті-но Камі — діва-богиня великої їжі. Японська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія