Японський бог Такемікадзуті — войовниче божество. Японська міфологія

Японський бог Такемікадзуті — войовниче божество. Японська міфологія

Такемікадзуті (Такемікадзети-но О-камі) («таке» — «доблесний, хоробрий»; «міка» — «страхітливий, гнівний»; «ті» — шанобливе закінчення чоловічого імені; «о» — «чоловік», «камі» — «бог»; загалом — «доблесний страхітливий бог-чоловік») (в японській міфології) — войовниче божество з мечем, можливо, втілення меча. З’являється в міфі про те, як бог Ідзанакі убив мечем бога вогню Кагуцуті, з крові якого, що втекла на гряду скель, народжується Такемікадзуті. («Кодзікі», сувій I, «Час богів»).
Обставини народження Такемікадзуті, а також його імена вказують на функцію цього бога: у ньому персоніфікувалася віра в «душу меча», тобто обожнювання меча. Таке тлумачення підтверджується роллю цього бога в одному з подальших міфів, що розповідає про «передачу Країни». Богиня Аматерасу, бажаючи привести до покірності небесним богам землю людей, якою править О-кунінусі, посилає Такемікадзуті на землю. У міфі розповідається про єдиноборство Такемікадзуті з сином О-кунінусі, богом Такемінаката. Спустившись на землю, Такемікадзуті і посланий з ним разом Аме-но Торіфуне, перш ніж почати переговори з О-кунінусі, оголяють меч і, поставивши його вістрям вгору на гребені хвилі, саджаються на ньому, схрестивши ноги. Ця дія має на меті продемонструвати земним богам дивовижну силу посланців небесних богів.
Японський дослідник Такео Мацумура вказує, що, згідно з давніми народними віруваннями, боги часто спускалися з небес на вістря меча. Такемікадзуті, що явився для боротьби з сином О-кунінусі, богом Такемінаката  (мотив такої заміни часто зустрічається в японських міфах) пропонує йому помірятися силою. Такемікадзуті дає йому узяти себе за руку, але тут же перетворює свою руку спочатку в крижану бурульку, а потім на лезо меча. У цьому міфі Такемікадзуті іменується сином бога Аме-но Охабарі — «Небесного клинка», що розширюється, як Ідзанакі нарік меч, яким відсік голову богові вогню. Войовниче божество з мечем Такемікадзуті має і інші імена — Такефуцу-но Камі (елемент «фуцу» тлумачиться як «удар, що наноситься мечем») або Тоефуцу-но Камі («тое» — «щедрий, багатий», в цілому означає «Бог могутнього удару мечем»).


ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Дзімму — перший правитель Японії, божий засновник імператорської династії, нащадок сонячної богині Аматерасу і онук Хікоко-но Нінігіно Мікото, чиї спадкоємці іменували себе тенно — «нащадки неба». Ім’я Дзімму придбав після смерті; вважається, що він правив близько 660 року до нашої ери.

Каннон — одне з найбільш популярних божеств в японській буддійській міфології. Каннон — милосердна заступниця, звернутися до якої по допомогу могла будь-яка людина. Зображення Каннон мали тисячу рук, причому вважалося, що кожною з них богиня рятувала грішника.

О-кунінусі (У-кенінусі-но Камі) — облаштовувач гарного життя людей, добрий бог-правитель. Він вважається нащадком Сусаноо і Кусінада Хіме.

Японський бог Такемікадзуті — войовниче божество. Японська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія