Японські боги Ідзанакі і Ідзанамі. Японська міфологія

Японські боги Ідзанакі і Ідзанамі. Японська міфологія

Ідзанакі і Ідзанамі («перший чоловік» і «перша жінка») (в японській міфології) — боги, останні з п’яти поколінь богів, що з’явилися парами (до них було сім богів-одинаків, що не мали статті). Вони — перші божества, що мають вигляд і здатні народити інших богів. Вищі небесні боги, які стали першими при розділенні неба і землі, доручили їм сформувати землю, яка знаходилася в рідкому стані і, подібно до медузи, носилася по морських хвилях.
Ідзанакі та Ідзанамі занурили спис, який надали їм боги, в морську воду та місили її, обертаючи держак. Краплі солі, падаючи з піднятого списа, загусли і утворили острів; що дістав назву Оногородзіма («самозагуслий»). Зійшовши на острів, Ідзанакі і Ідзанамі перетворили його на серединний стовп землі і вчинили шлюбний обряд, обходячи навколо стовпа і вимовляючи любовний діалог.
Проте їх потомство виявилося невдалим: перше дитя народилося без рук і без ніг, друге — пінний острів Авасіма. Засмучене подружжя звернулося до богів за порадою і дізналися, що причина криється в неправильному здійсненні ними шлюбного обряду: першою шлюбні слова вимовила богиня Ідзанамі, жінка. Подружжя повторило обряд, але тепер першим говорив Ідзанакі. Від їх шлюбу на світ з’являються Японські острови, а потім боги землі і покрівлі, вітру і моря, гір і дерев, рівнин і туманів в ущелинах і багато інших.
Останнім народжується бог вогню Кагуіуті. З’явившись з лона матері, він обпалив його, і Ідзанамі померла — віддалилася в царство мертвих. Горюючи про її кончину, Ідзанакі відправився за дружиною в підземне царство, оскільки країна «ще не влаштована». Після багатьох пригод в царстві смерті Ідзанакі втік звідти і розірвав шлюб з Ідзанами, яка стала богинею загробного світу. На землі Ідзанакі вчинив очищення, під час якого явилася на світло безліч богів. Останніми народилися три великі божества: від крапель води, якою Ідзанакі омив ліве око, з’явилася богиня сонця Аматерасу, від води, що омила його праве око, — бог ночі і місяця Цукуйомі, і, нарешті, від води, що омила ніс Ідзанакі, — бог вітру і водних просторів Сусаноо. Ідзанакі розподілив між ними свої володіння: Аматерасу отримала рівнину високого неба, Цукуйомі — царство ночі, а Сусаноо — рівнину моря.


ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Дзімму — перший правитель Японії, божий засновник імператорської династії, нащадок сонячної богині Аматерасу і онук Хікоко-но Нінігіно Мікото, чиї спадкоємці іменували себе тенно — «нащадки неба». Ім’я Дзімму придбав після смерті; вважається, що він правив близько 660 року до нашої ери.

Каннон — одне з найбільш популярних божеств в японській буддійській міфології. Каннон — милосердна заступниця, звернутися до якої по допомогу могла будь-яка людина. Зображення Каннон мали тисячу рук, причому вважалося, що кожною з них богиня рятувала грішника.

О-кунінусі (У-кенінусі-но Камі) — облаштовувач гарного життя людей, добрий бог-правитель. Він вважається нащадком Сусаноо і Кусінада Хіме.

Японські боги Ідзанакі і Ідзанамі. Японська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія