Японський бог О-кунінусі — добрий бог. Японська міфологія

Японський бог О-кунінусі — добрий бог. Японська міфологія

О-кунінусі (У-кенінусі-но Камі) («бог — хазяїн великої країни») (в японській міфології) — земне божество, добрий бог, улаштовувач благополучного життя людей. По міфічній генеалогії «Кодзікі», він вважається нащадком Сусаноо і Кусінада Хіме в шостому поколінні. Його батьком був бог Аме-но Фуюкіну-но Камі, а матір’ю богиня Сасікуні-вака Хіме. По «Ніхонгі», він — син Сусаноо. Жодне з божеств японської міфології не має такої кількості імен, як О-кунінусі — сім. Це, ймовірно, наслідок важливості його ролі в міфологічному комплексі і його популярності.
О-кунінусі — головне божество провінції Ідзумо. З ним пов’язана безліч сюжетів, в яких він з’являється як добрий і гуманний бог, що завжди досягає успіху. Перший міф про О-кунінусі розповідає про зайця-віщуна з Інаба на ім’я Акахада-но усагі, про вбивство О-кунінусі розжареним каменем і про дивовижне поживлення його богинями Умугі-хіме і Кісакаі-хіме. Випробування О-кунінусі на цьому не закінчуються. Одного разу. його брати — ясогамі («безліч богів») забили у величезне дерево клин, помістили О-кунінусі в щілину, що утворилася, і потім вибили клин. О-кунінусі був роздавлений на смерть. І знову боги воскрешають його. О-кунінусі рятується від стріл переслідуючих його братів і за порадою бога Оя-біко-но Камі вирішує відправитися в Не-но катасукуні, де перебуває Сусаноо.
Наблизившись до палацу Сусаноо, О-кунінусі зустрічає Сусери-біме — донька Сусаноо, з якою обмінюється поглядами, що означають, що відтепер між ними ув’язнений шлюбний союз. Сусаноо не дає згоди на цей шлюб і влаштовує О-кунінусі ряд випробувань. Спочатку він посилає О-кунінусі ночувати в зміїне житло, але того виручає чарівний шарф, що відганяє змій, який йому крадькома дала Сусері-біме. На другу ніч він повинен спати в приміщенні, повному ос і стоніжок, і знову його захищає чарівний шарф. Нарешті, О-кунінусі повинен відшукати в траві, що горить, на лугу стрілу, пущену Сусаноо. Від вогню його рятує у своїй норі миша. Вона ж виносить з вогню і вручає йому стрілу. Розгніваний успіхами О-кунінусі, Сусаноо наказує йому вичистити з його волосся отруйних комах. Під час цієї процедури Сусаноо засинає. О-кунінусі бере меч, лук і кото (лютню), належні Сусаноо, саджає на спину Сусері-біме і тікає з Не-но катасукуне, заздалегідь міцно прив’язавши Сусаноо за волосся до крокв палацу. По дорозі кото зачіпає за дерево, і розбуджений дзвоном струн Сусаноо спрямовується в гонитву. Він переслідує утікачів до проходу з країни мороку в країну світла і, не наздогнавши, змінює гнів на милість, благословляє наречених і закликає О-кунінусі використати меч і лук для втихомирення ворожих земних божеств, що той і робить. У міфах про дивовижне відродження О-кунінусі і про важкі і небезпечні випробування, яким він піддавався, знайшли відображення давні обряди ініціації.
Наступний цикл міфів оповідає про те, як О-кунінусі облаштовує світ. У цьому йому допомагає божество-карлик Суку-набікона. Разом вони саджають дерева і трави, знайомлять людину із способами лікування недуг і визначають засоби захисту від лих, що заподіюються птахами, звірами і плазунами, тобто виступають у функції культурних героїв. У «Харіма-фудокі» ці два боги представлені як одне божество Онамуті-сукунахіконе-но мікото, що також займається устроєм світу.
Деякий час, до рішення небесних богів розповсюдити свою владу на землю, О-кунінусі керує землею. Спочатку небесні посланці залишалися жити на землі, не вступаючи у боротьбу з О-кунінусі. Потім після декількох невдалих спроб відібрати управління у О-кунінусі небесні боги відправляють на землю Такемікадзуті і Аме-но-торіфуне-но камі (згідно «Кодзікі»; у «Ніхонгі» другий бог названий Аме-но-фуцунусі-но камі). Цих богів на землі зустрічає О-кунінусі. Дізнавшись, хто вони і причину їх появи на землі, він говорить, що сам дати згоди на передачу землі не може, а що вирішити повинен його син Котосіронусі. Згідно з «Нихонги», О-кунінусі і його син добровільно передають управління землею небесним богам. У «Кодзікі» ж Котосіронусі ховається від прибулих богів, а інший син О-кунінусі — Такемінаката вступає в єдиноборство з Такемікадзуті. Останній бере верх, і земля передається небесним богам. У тексті «Когосюі» дещо інше трактування подій: небесні посланці підпорядкували усіх, хто чинив опір їх божим військам, і тільки після цього О-кунінусі і його син віддають кермо влади землею. У цьому міфі, мабуть, знайшли відображення міжплемінні війни за гегемонію. Необхідно відмітити, що О-кунінусі — один із небагатьох явно персоніфікованих богів японської міфології. Саме йому присвячено перше святилище, що нагадує своєю архітектурою людське житло.


ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Акахада-но Усагі — заєць-віщун з Інаба, персонаж міфу про те, як бог О-кунінусі супроводжував своїх старших братів шукати руки діви Ягамі-хіме.

Емі-но Куні (Еміцукуні) — підземне царство вічної пітьми, країна мертвих; на давньояпонскій означає країна жовтого джерела.

Накацукуні (Асіхара-но Накацукуні) — земля людей, на відміну від рівнини Високого Неба Такама-но хара, помешкання богів.

Японський бог О-кунінусі — добрий бог. Японська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія